24.05.2017 10:33

V rámci festivalu Pražské jaro bude uveden dokument o Soně Červené

Režisérka Olga Sommerová v rámci festivalu Pražského jara dnes představí veřejnosti dokument, který natočila o české pěvecké legendě Soni Červené. Premiéru filmu s názvem Červená mohou lidé vidět v pražském kině Lucerna. Do ostatních kin se snímek dostane 7. září, tedy dva dny před 92. narozeninami stále aktivní umělkyně.

„Se Soňou Červenou jsem se seznámila před dvanácti lety, tedy v době, kdy po Sonině třicetileté emigraci a čtyřicetileté nepřítomnosti v rodné Praze začala česká kulturní veřejnost postupně odkrývat její světovou pěveckou kariéru," uvedla Sommerová. S umělkyní pracovala už v dokumentu Moje 20. století a také v 13. komnatě Soni Červené. „Loni jsem se rozhodla, že musím napravit to, co jí česká kultura dluží, totiž poctu umělkyni, která byla po třicet let vymazána z povědomí svého národa," dodala režisérka.

Ve snímku o operní pěvkyni a herečce Sommerová zaznamenala její životní pouť, soukromou i profesní, kterou poznamenaly bouřlivé dějiny 20. století a jeho dva totalitní systémy nacismus a komunismus.

Mezzosopranistka a dcera známého českého spisovatele a kabaretiéra Jiřího Červeného začínala v divadle, hrála mimo jiné s Janem Werichem či Vlastou Burianem. Po únoru 1948 byla její rodina prohlášena za nepřátelskou komunistickému režimu a v lednu 1962 Červená emigrovala do tehdejšího západního Německa. Domovskou scénou se jí stala opera ve Frankfurtu nad Mohanem, odkud vedla její kariéra na většinu významných evropských a zámořských operních scén a festivalů. Účinkovala v milánské La Scale, v pařížské Velké opeře, v Barceloně, na festivalech v Glyndebournu, Wexfordu či Edinburghu i na řadě amerických pódií. Jedenáct sezon zpívala v opeře v San Francisku. V roce 1989 se vrátila do Česka.

Červená proslula tmavým hebkým mezzosopránem až altem, kterým dokázala podle kritiků odstínit valéry rozpoložení svých postav, jejich tužby a strasti, které uměla procítit i promyslet. Pěvkyně vytvořila na čtyřech kontinentech přes 110 operních rolí a spolupracovala s režiséry a dirigenty nejzvučnějších jmen. Celosvětovou slávu jí přinesla role Bizetovy Carmen, kterou zpívala po celém světě a nahrála na gramofonové desky.

Červená vydává v těchto dnech knihu vzpomínek Stýskání zažehnáno, ve které rekapituluje období po návratu do vlasti a navazuje na předchozí paměti Stýskání zakázáno.

Autor článku: ČTK: ktp, jw