14.06.2017 13:28

Festival Janáčkovy Hukvaldy zahájí dramatizace publikovaných i soukromých textů skladatele Leoše Janáčka

Mezinárodní hudební festival Janáčkovy Hukvaldy zahájí dramatizace publikovaných i soukromých textů skladatele Leoše Janáčka. Inscenace v režii Václava Klemense se bude zabývat nejen umělcovým vztahem k hudbě a Hukvaldům, ale i k ženám. Novinářům to řekl ředitel festivalu Jaromír Javůrek. Festival se uskuteční od 23. června do 8. července.

„Vycházeli jsme z Janáčkových fejetonů či soukromých dopisů. Jde ale o volnou interpretaci," řekl Klemens, který do rolí Leoše Janáčka a jeho partnerky obsadil pět studentů a studentek Janáčkovy konzervatoře Ostrava. „Pět chlapců si na Janáčka hraje, postupně si tu roli předávají," doplnil.
Součástí programu zahajovacího koncertu bude i uvedení známých melodií, které Janáček složil pro žesťové nástroje. Zahraje je žesťová sekce Janáčkovy opery Brno.

„Devět festivalových koncertů se bude konat po tři víkendy v hukvaldské oboře, na hukvaldském hradě a v rychaltickém kostele. Mezi výrazné festivalové tváře letos patří Michaela Fukačová, Bernadetta Šuňavská, Hana Kotková, Kateřina Javůrková, Orbis Trio, Janáčkův komorní orchestr, Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín a celá řada dalších umělců," uvedla mluvčí festivalu Michaela Dvořáková.

Novinkou letošního ročníku bude podle ní uvedení lidového muzikálu Kubo v lašském a těšínském nářečí v provedení České scény Těšínského divadla nebo uvedení barokní opery Antonia Vivaldiho souborem Ensemble Damian. Po loňském úspěchu zopakují pořadatelé program nazvaný Hudební nocturno, tentokrát s Janáčkovým komorním orchestrem a hornistkou Kateřinou Javůrkovou. „Neznějí samozřejmě pouze skladby hukvaldského geniálního rodáka, ale také díla barokní, klasicistní a romantická a provedou je renomovaní sólisté a soubory," dodal Javůrek.

http://www.janackovyhukvaldy.cz/

Autor článku: ČTK: dvc, hj