03.07.2017 10:25

Orfeus v podsvětí Národního divadla bude parodií na Evropskou unii

Opereta Orfeus v podsvětí skladatele Jacquesa Offenbacha se 6. července v Hudebním divadle Karlín stane poslední premiérou operní sezony Národního divadla. Režijní duo bratrů Cabanů nabídne satirické moderní pojetí včetně beatboxu, ve kterém děj posunuli z božského Olympu na půdu Evropského parlamentu. Hudebního nastudování se ujal dirigent Jan Chalupecký, choreografii připravil Jan Kodet. Hlavních rolí se v alternacích ujmou Josef Moravec a Richard Samek (Orfeus) a Lenka Pavlovič s Janou Siberou (Eurydika). Novináře o tom dnes informovala dramaturgyně Opery ND Jitka Slavíková.

Kostýmy představení navrhla výtvarnice Simona Rybáková. „Je to nádherné a stále aktuální dílo plné veselých chytlavých melodií pro všechny od pana doktora přes profesora z Akademie věd až po tetu z Nymburka," uvedl dirigent Chalupecký.
Režiséři se podle svých slov snaží ctít myšlenku autora, nicméně původní text je pro dnešního diváka už málo srozumitelný. „Sám Offenbach zde vytvořil řadu verzí, a tak by mu jistě nebyl proti mysli náš posun. Inscenaci koncipujeme jako parodii na Evropskou unii. Vycházíme sice z klasického překladu Iva Fischera, ale jeho syn Jan nám pár původních zpěvných textů přebásnil," uvedli režiséři.
„Co se týče Offenbachovy tvorby, mám již v repertoáru několik rolí, jež mi daly celkem jasnou představu o tom, co mě čeká," podotknul tenorista Moravec.

V Offenbachově pojetí je Orfeus ředitelem thébské konzervatoře, jemuž manželka Eurydika z rozhádaného svazku uteče za lepším životem do podsvětí. Orfeus ji na nátlak veřejného mínění jde jen nerad na božstvu vyžádat zpět. Zásluhou sehrané neobratnosti ovšem neuspěje a Eurydika se stává průvodkyní boha vína Dionýsa. Vlastní jádro příběhu pak tvoří vzpoura bohů na Olympu proti jednotvárným a nudným poměrům.
Operetu s kankánem, který se stal hudebním symbolem Paříže, uvedl Offenbach na libreto Hectora Crémieuxe a Ludovica Halévyho v Příži v roce 1858. V Praze se díky triumfu, který slavila ve Vídni, objevila už pět let po pařížské premiéře. Orfeus v podsvětí byl první operetou, která zazněla 13. prosince 1863 v tehdejším Královském zemském českém prozatímním divadle.

Další premiérou uměleckého souboru Opery ND a Státní opery bude Maškarní ples Guiseppa Verdiho letos 5. října v Národním divadle. Titul hudebně nastuduje hudební ředitel Opery ND Jaroslav Kyzlink.

http://www.narodni-divadlo.cz/

Autor článku: ČTK: jir, snm