07.09.2017 11:11

Divadlo Feste: nové působiště, nové projekty

Divadlo Feste vstupuje se započatou sezónou do nového hracího prostoru INDUSTRA v ulici Masná. Do konce roku tam divadlo uvede dvě české premiéry a tradiční Festival scénických čtení Specific 2017, který letos unikátně doprovodí kolokvium o španělském současném divadle pořádané Ústavem románských jazyků a literatur.

Kromě této produkce zrealizuje Feste několik představení mimo Brno a také se zapojí do divadelního života Prahy, kde uvede na konci října část festivalu Specific a vystoupí s Mocí bezmocných Václava Havla na festivalu Příští vlna/Next Wave.

Feste se také nově bude dramaturgicky podílet na programu pro projekt Industra STAGE, který bude do Brna přivážet přední české divadelní soubory.

Španělsko. Drama.
Skutečnost. Lže.

Sezónu 2017/2018 otevře Feste zpočátku října, a to čtyřdenním Festivalem scénických čtení SPECIFIC 2017. Festival již sedmým rokem přinese do českého divadelního prostředí nové překlady současných dramatiků zvolených zemí. Po skandinávské vlně (2015 - Norsko, 2016 - Finsko) směřujeme letošní festival do Španělska.

Letos navíc doprovodí SPECIFIC zcela výjimečná událost. Souběžně s festivalem scénických čtení proběhne Kolokvium o současném španělském jazyce pořádané Ústavem románských jazyků a literatur, které se účastní více jak desítka expertů na hispánské a španělské drama z celého světa. Mottem celé akce je Španělsko. Drama. Skutečnost. Lže.

SPECIFIC 2017 proběhne od 5. do 8. 10. 2017 v Brně v lokacích v prostředí okolí Industry, a pak od 27. do 28. 10. 2017 v Praze.
V brněnské části programu premiérově uvedeme texty:
5. 10. Carlos Contreras Elvira: Verbatim Drama (2010), režie Michal Hába
6. 10. Alberto Conejero: Maďaři (2010, režie Adam Steinbauer
7. 10. Pablo Gisbert: Kino hoří a deset lidí hoří (2011), režie Tereza Říhová
8. 10. Juan Mayorga: Le Brunova metoda ke štěstí (2008), režie Martin Františák.

Jakub Čermák a Michal Skočovský

Do konce roku 2017 budou s DF spolupracovat mladí režiséři Jakub Čermák a Michal Skočovský.

Inscenace, která vzniká dramatizací románu marockého spisovatele a výtvarníka Mahi Binebine Boží koně, sezónu divadla otevírá. První zkouška proběhla 4. září, premiéra proběhne 19. listopadu za přislíbené účasti autora. Román vychází ze skutečné události: při sérii teroristických útoků zemřelo v marocké Casablance v roce 2003 41 osob, z toho 31 civilistů. Režisér a performer Jakub Čermák je spojen s pražským souborem Depresivní děti touží po penězích, podílí se na řadě autorských projektů a pracuje také na zahraničních produkcích.

Hned vzápětí začne s Feste spolupracovat Michal Skočovský, který nazkouší text kmenového režiséra a dramaturga Feste Jiřího Honzírka, Wunder Baum. Hlavním tématem inscenace bude prekarizace práce, která se v posledních dvou letech stává bodem v programech politických stran a hojně se o ní diskutuje v mediálním a akademickém prostředí. Michal Skočovský spolupracuje s divadly napříč českou a slovenskou republikou, během studií absolvoval stáž v Londýně. Termín premiéry je předpokládán na polovinu prosince.

Šašek Feste vstupuje do druhé dekády své činnosti, děkuje za dosavadní přízeň a brousí si zuby na všechnu další.

http://www.divadlofeste.cz/

Autor článku: Kristýna Břečková