07.09.2017 13:17

Rekonstrukce budoucnosti: Prostor-světlo-pohyb-utopie, Evropské centrum umění Hellerau, Drážďany

Divadlo Archa i v podzimní sezóně pokračuje v projektu Moving Audience. Ten už pátým rokem umožňuje českému publiku navštěvovat představení v partnerském Evropském centru umění v Hellerau, zatímco diváci z Drážďan navštěvují produkce v Arše. U příležitosti projektu Rekonstrukce budoucnosti (Prostor – světlo – pohyb – utopie) v říjnu Archa pořádá zájezdy na dvě velké události tohoto festivalu – scénickou přednášku Roberta Wilsona a retrospektivní inscenaci O mracích, které analyticky zkoumá slavnou choreografii „Clouds after Cranach" Williama Forsythea.

Na drážďanském předměstí Hellerau se v roce 1911 sešli divadelní reformátor Adolphe Appia, tvůrce rytmické gymnastiky (eurhytmics) Émile Jaques-Dalcroze, architekt Heinrich Tessenow a výtvarník Alexander von Salzmann. Toto setkání stálo na počátku velké proměny evropského divadla. Ve velkém sále festivalového divadla v Hellerau vytvořili ideální scénu, která byla definována Appiovou scénografií proměnlivých prvků a světelným designem Alexandera von Salzmanna. Sto šest let poté se umělecké vedení Evropského centra umění Hellerau rozhodlo rekonstruovat původní Appiovy a Salzmannovy plány a vyzvali významné světové choreografy, režiséry a výtvarníky, aby se zabývali možnostmi, jak využít tuto revoluční historickou scénografii dnes. Projekt nazvali Rekonstrukce budoucnosti (Prostor – světlo – pohyb – utopie).
Od 17. října do 11. listopadu se umělci, jako jsou Robert Wilson, Richard Siegal, Jan Martens a Luis Camnitzer, budou zabývat Appiovou vizí a jejím významem pro současnost. Tento appiovský festival doprovází výstavy a akademický doprovodný program připravený Richardem Beachamem a dalšími odborníky na dílo Adolpha Appii.

Divadelní reformátor Adolphe Appia a jeho myšlení o divadle silně ovlivnily koncept režie a světelného designu Roberta Wilsona, jemuž patří úvod festivalu. Jeho performativní způsob přednášení vytváří intimní autoportrét Wilsonova tvůrčího procesu a uměleckého vesmíru. Zájezd na scénickou přednášku Roberta Wilsona 1. už jste tady byl? 2. ne, teď poprvé. (1 Have You been here before 2 No this is the first time) pořádá Archa 17. října.

Představení O mracích vytvořili tanečníci Jone San Martin a Amanico Gonzales spolu Davidem Kernem, který bude vystupovat online. Jde o retrospektivní inscenaci, které analyticky zkoumá slavnou choreografii „Clouds after Cranach" Williama Forsythea. Tato choreografie je někdy charakterizována jako taneční Guernica. Tanečníci přímo před publikem analyzují svá rozhodnutí při volbě různých interpretací Forsytheova díla. Ve shodě s ideami, které prosazoval Adolphe Appia, přidávají ke scénickému prostoru další místo. Tanečník David Kern, se účastní produkce v nedefinovaném exteriéru a je díky moderním technologiím propojen s děním
na scéně on-line. Zájezd na toto představení proběhne v neděli 29. října.

Rekonstrukce budoucnosti
Prostor-světlo-pohyb-utopie, Evropské centrum umění Hellerau, Drážďany

17. října, odjezd z Prahy v 16.00
Robert Wilson – 1. už jste tady byl? 2. ne, teď poprvé. (1 Have You been
here before 2 No this is the first time

29. října, odjezd z Prahy v 16.00
Jone San Martin / Amanico Gonzales / David Kern (online) – O mracích

Vstupenky za 650,- jsou v předprodeji v pokladně Divadla Archa a síti GoOut. Cena zahrnuje vstupenku na představení a zpáteční jízdenku do Hellerau. Odjezd v 16.00 z ulice na Florenci, předpokládaný návrat do Prahy kolem 24.00.

Více informací o programu: http://en.hellerau.org/rekonstruktion-der-zukunft