04.10.2017 12:30

Divadlo J. K. Tyla připravilo další operu pro nejmenší diváky

Divadlo J. K. Tyla připravilo další operu pro nejmenší diváky, komorní inscenace O Rusalce se poprvé představí 7. října od 17 hodin na Malé scéně. Děti by měla nejen seznámit s Dvořákovou Rusalkou, ale nadchnout je také pro žánr opery.

Inscenaci O Rusalce režíruje hudební pedagožka a dlouholetá sólistka plzeňské opery Lilka Ročáková. Ta už v DJKT uvedla operní monodrama Lidský hlas a především velmi úspěšné tituly pro malého diváka: Bastien a Bastienka, Žvanivý Slimejš a Kocour v botách. Ve foyer Velkého divadla připravila v roce 2012 také dětskou verzi Dvořákovy Rusalky. „Svoji úpravu jsem poněkud rozšířila, ale stejně jako v předchozí inscenaci budou zasvěcenými průvodci malým divákům Hajný a Kuchtík,“ prozrazuje režisérka a dodává: „Mým velkým přáním je, aby si ‚malá Rusalka‘ získala srdce našich nejmenších diváků a zpřístupnila jim ‚dospěláckou Rusalku‘, na kterou mohou jít společně s rodiči. Rusalka, kterou uvádíme ve Velkém divadle, je zaměřena více filozoficky. Já se snažím vyzdvihnout především pohádkové a komické momenty této opery.“ Pohádkový ráz inscenace podpoří především půvabná scéna a kostýmy Tomáše Pilaře, inspirované dobovým výtvarným uměním: „Reflektoval jsem barevnost a texturu artefaktů Dvořákovy doby, Rusalka má šaty připomínající magický vodní květ v barevnosti Monetových leknínů, u Ježibaby jsem zvolil kombinaci hnědých a šedých tónů z Turnerových pláten.

S příběhem vodní víly, který vychází z pohádky Hanse Christiana Andersena, se malí diváci mohou setkat hned ve třech inscenacích DJKT, na inscenaci Rusalka ve Velkém divadle je připraví dva tituly na Malé scéně, balet Malá mořská víla a komorní operka O Rusalce.

www.djkt.eu

Autor článku: Michaela Svobodová