14.10.2017 23:18

Západočeské divadlo v Chebu uvedlo drama z britské historie Králova řeč

Západočeské divadlo v Chebu uvedlo dnes druhou premiéru letošní sezony. Je jí drama z britské historie Králova řeč od Davida Seidlera, které proslavilo filmové zpracování z roku 2002 s Colinem Firthem a Geoffreym Rushem v hlavních rolích.

Autor hry David Seidler zpracoval téma pro britskou monarchii natolik citlivé, že směl svůj text dokončit teprve až po smrti královny matky, která je jednou z důležitých aktérek příběhu.
Princ Albert, syn krále Jiřího V., se trápí vážným problémem - koktáním. Země stojí na prahu druhé světové války a zoufale potřebuje silného vůdce. Ovšem v době, kdy už se všechny důležité veřejné projevy přenášejí rozhlasem, je třeba, aby panovníkův projev byl bezchybný. Pomoci by snad mohl excentrický terapeut řeči, Australan Lionel Logue.

V chebské inscenaci hraje prince Alberta Michal Švarc, partnerem v roli Lionela Logua je mu David Beneš. V roli Jiřího V., Albertova otce, se jako host vrací na jeviště Západočeského divadla jeho někdejší ředitel František Hromada.

Režisér Petr Mikeska ve své inscenaci klade důraz nejen na psychologické herectví, ale také na dobovou ukotvenost celého příběhu. Herce na jevišti tak doplňuje množství dokumentárních záběrů z 30. let 20. století, promítaných na scénu. Úpěnlivá snaha koktavého prince o dokonalý hlasový projev je tak přímo před divákem konfrontována s řečnickým umem německého vůdce, schopného strhnout davy.

http://www.divadlocheb.cz/

Autor článku: ČTK: pnp, kš