25.10.2017 09:12

Státní divadlo v Košicích uvede Verdiho operu v režii Jiřího Menzela

Operu Giuseppa Verdiho Falstaff v nastudování Jiřího Menzela uvede v pátek ve své premiéře Státní divadlo v Košicích. Svou první operní premiéru sezony označuje scéna v Košicích za divadelní událost podzimu, ve které bylo spojeno jméno operního génia s českým oscarovým režisérem.

Falstaff je jedinou Verdiho komickou operou, která se stále hraje na světových scénách. Její literární předlohou se stala komedie Williama Shakespeara Veselé paničky windsorské a historická hra Jindřich IV.

Menzel strávil na východním Slovensku během přípravy opery téměř dva měsíce. S nadsázkou uvedl, že v představení se potkali tři géniové. „Verdi, Shakespeare a já. Falstaff mě oslovil tím, že to není tragická opera. Je to opera plná úsměvů, a v tom je výjimečná. Většina oper je vážná, a to mě nudí. Já dělám jen komedie," dodal Menzel.

Inscenace Verdiho opery je pro Menzela košickým režisérským debutem. Devětasedmdesátiletý Menzel, který získal Oscara v roce 1968 za film Ostře sledované vlaky, je znám především jako filmový a divadelní režisér. Součástí jeho tvorby jsou i režie oper.

V divadle se živí lidé dívají na živé lidi. Film, to jsou jen stíny na plátně. Je to jednoduše jednosměrné. Ale divadlo je kontakt živého herce s živým divákem, a to se nedá ničím nahradit," uvedl Menzel.

Hudební nastudování představení Falstaff svěřilo vedení opery slovenskému dirigentovi Martinu Leginusovi, který byl v letech 2013 až 2016 hudebním ředitelem Státní opery Praha. V postavě Falstaffa alternují Jiří Přibyl a Peter Mikuláš.

Po páteční premiéře je představení Falstaff naplánováno v divadle v Košicích také na sobotu, další tři termíny jsou vypsány na listopad až leden.

http://www.sdke.sk/

Autor článku: ČTK: Adrian Bobok, spr