02.11.2017 12:16

Severočeské divadlo opery a baletu uvede balet Peer Gynt a Carmen

Severočeské divadlo opery a baletu uvede premiéru zkrácené verze baletu Peer Gynt a Carmen. Na jevišti se tak propojí snový norský svět se španělským temperamentem. Do dvou rozdílných světů, které odliší scéna, kostýmy, choreografie i hudba, budou moci diváci poprvé nahlédnout v pátek.

Baletní suity příběhu Peera Gynta, který prožívá svůj neutěšený život plný zrady, bolesti, ztrát a útěků, a svůdné Carmen nastudovala choreografka Marika Hanušová. „Je to možná překvapivé spojení těchto dvou představení. Nití, která oběma protéká, je láska. Ta se řeší na severu i na jihu, mezi muži i ženami," řekla po dnešní generálce Hanušová.

Zatímco v Peeru Gyntovi se scéna několikrát promění, v Carmen zůstává po celou dobu jediný obraz arény a vězení. Rozdílná je i barevnost kostýmů. Choreografie je moderní, ačkoli v první suitě diváci uvidí i tanec na špičkách. V obou představeních hlavního hrdinu tančí Róbert Király. „Peer Gynt je pro mě určitě náročnější z pohledu zahrání postavy než José," řekl Király, který z postavy zhýralce, jenž žije sám pro sebe, se musí po přestávce vtělit do svůdníka. Carmen ztvárnila pětadvacetiletá Frederika Kvačáková. „Je to moje vysněná postava, takže jsem spokojená," řekla. „Tancuje se mi velmi dobře," dodala.

Balet doprovodí orchestr divadla. Srozumitelný je podle Hanušové i lidem, kteří běžně na baletní představení nezavítají. Děj je srozumitelný v obrazech a hudba je k tomu překrásná, na scéně vykvete v tančící obraz," uvedla Hanušová, která vyzdvihla práci celého baletního souboru. Ten má v ústeckém divadle dvacet členů, mezi nimiž jsou tanečníci z devíti zemí.

http://www.operabalet.cz/

Autor článku: ČTK: fir, kš