10.11.2017 11:07

Groteska Všechno je v zahradě ve Slezském divadle Opava

Slezské divadlo v Opavě uvede grotesku Všechno je v zahradě, kterou napsal americký dramatik a scenárista Edward Albee. Režie se ujal Michal Przebinda. Premiéra bude 19. listopadu. ČTK o tom za divadlo informovala Jana Reichelová.

Hra popisuje každodenní boj obyvatel předměstí o společenskou prestiž. Manželé Richard a Jana by chtěli zapadnout mezi ostatní sousedy, chybí jim ale peníze. Bez nich se na vytouženou úroveň nemohou dostat. „Hra je hořkou moralitou o tom, jak konzumní sny ničí lidskou duši, potažmo lidské životy," řekl ČTK režisér Przebinda, který si před časem s opavským souborem zahrál v muzikálu DONAHA!

Tvorbu Albeeho charakterizuje břitký humor, s nímž ve svých dílech odhaluje temné stránky manželství, výchovy dětí, náboženství či pohodlného života amerických vyšších společenských vrstev. Témata svých her shrnul do jednoduché věty: „Píšu o životě, smrti, lidech a ostatních zvířatech". Mezi jeho další úspěšné hry patří Stalo se v ZOO, Hra o manželství, Americký sen, Snídaně u Tiffanyho či Smrt Bessie Smithové.

Inscenaci Všechno je v zahradě opavská činohra uvádí v překladu Dany Hábové, výpravu vytvořila Marta Roszkopfová, hudbu složil Filip Tailor. Divákům se představí Jakub Stránský, Sabina Muchová, Jakub Georgiev, Denis Kuboň, Daniel Volný, Hana Vaňková, Martin Táborský, Ivana Lebedová, Michal Stalmach, Tereza Bartošová, Martin Valouch a Kamila Srubková.

http://www.divadlo-opava.cz/

Autor článku: ČTK: dvc, kš