16.11.2017 13:14

Festival sociálního umění Případ pro sociálku proběhne letos již potřetí

Od pondělí 20.11. až do neděle 26.11. se můžete těšit na divadla, koncerty, autorská čtení, promítání a performance. Případ pro sociálku, festival sociálního umění proběhne letos již po třetí! Program, který se tradičně uskuteční ve spolupráci Venuše ve Švehlovce a Autonomního sociálního centra Klinika, nově představí místa běžně provozující důležitou sociální aktivitu, jako přirozenou součást scény kulturní. Jídelna Kuchařek bez domova, infocentrum Salé a Přestupní stanice. Svobodu k vyjádření tu dostanou tvůrci, kteří upozorňují na aktuální nebo dlouhodobé problémy společnosti i jednotlivců.

Od roku 2015, kdy festival vznikl, se mu daří přinést divákům celé spektrum projektů, které mohou mít přívlastek sociální. Patronkami třetího ročníku jsou dokumentaristka Apolena Rychlíková a novinářka Saša Uhlová, se kterou se můžete setkat a podiskutovat osobně v sobotu 25.11. v rámci divadelního happeningu Hrdinové kapitalistické práce (secret diary) od 20h ve Venuši. Na celém festivalu se podílí množství podniků a spolků ze sociální oblasti.

"Sociálka" se otevírá 20.11. na Klinice. Po promítání filmu Teorie rovnosti (od 19h) následuje diskuze v garanci Čtvrté vlny. Odtud je to jen kousíček do Přestupní stanice, kde 21.11. (od 19h) bude řádit divadelní site specific improvizace na vaše témata - Improdivadlo. Tedy nezapomeňte, že to v úterý večer z "Přestupky" v klidu stíháte na devátou večer na Kliniku zhlédnout performance Opuštěný bílý muž.
22.11. (od 18h) v Jídelně Kuchařek bez domova představí svou tvorbu pro ženy bez domova Martina Malinová, Olga Pek, Sára Vybíralová a další. Následující den, ve čtvrtek 23.11. (od 18h) budeme recyklovat v Salé. Na schůzku se skupinou Food not boms, která z vyhozených potravin vaří pro sociálně nejslabší, můžete přinést zimní oděvy do sbírky pro lidi bez domova. Následuje koncert Dominika Zezuly (Děti mezi reprákama, ex post-hudba).

V pátek, 24.11. (od 20h) ve Venuši, nabídne vhled do sociálních souvislostí, které jsou spojeny s rozvojem fenoménu Smart City, inscenace Internet věcí - optikou tématu levné práce zahraničních dělníků popisuje rozevírání sociálních nůžek v naší zemi. K námětu inscenace se vyjádřil režisér Jiří Honzírek:
"Přichází internet věcí. Vana se napustí na preferovanou teplotu, jakmile se přiblížíte k domovu, poté se ozve vaše oblíbená písnička, vaše auto klidně zaparkuje, lednička ohlásí prošlé mléko. Nám se do úvah o „smart světě“ neustále dostává zájem o osudy těch, co v uniformních halách na okrajích měst ve dvanáctihodinových směnách za minimální mzdu ten automatický svět montují. Zajímá nás ten kontrast. Přemýšlíme, zda nenecháváme rozhodovat firmy a politiky příliš snadno o naší svobodě.“

Minimální mzdě a dvanáctihodinovým směnám se budeme hlouběji věnovat další den, v sobotu 25.11. (od 20h) taktéž ve Venuši. Hrdinové kapitalistické práce (secret diary) je divadelní happening inspirovaný reportážemi Hrdinové kapitalistické práce a dosud nezveřejněným deníkem Saši Uhlové. Kromě ní se navazující diskuze zúčastní také JUDr. Jakub Tomšej, odborník na pracovní právo.

Program ve Venuši uzavře v 16h nedělní inscenace souboru Dr.amAS, soubor amatérů nejen s Aspergerovým syndromem, který hledá odpověď na otázku: „Čím byste chtěli být, kdybyste mohli naplno využít svůj potenciál a nikdo by vám do cesty nekladl překážky?“ Festival poté završí Tanečni bál pro lidi s postižením i bez něj, který od 18:30 v nedalekém Žižkostelu pořádá spolek Ramus.

Vstupné je dobrovolné, nebo pouhých 99 Kč! Jste případ pro sociálku, rádi byste přišli a nemáte na to? Stejně doražte, na pokladně stačí, když nahlásíte, že máte nízký nebo žádný příjem a získáte vstupenku na placenou část programu zdarma.

Aktuality sledujte na FB události https://www.facebook.com/events/612669252456736/

ASC Klinika, Jeseniova 60 Praha 3, https://www.facebook.com/klinika451/ https://klinika.451.cz/
Jídelna Kuchařek bez domova, Brožíkova 6 Praha 5, https://www.facebook.com/jidelnakbd/ http://jakodoma.org/
Přestupní stanice, Chelčického 17 Praha 3, https://www.facebook.com/prestupnistanice/
Salé, Orebitská 14 Praha 3, https://sale.451.cz/
Venuše ve Švehlovce, Slavíkova 22, Praha 3, https://www.facebook.com/VenuseveSvehlovce/ www.venuse-ve-svehlovce.cz/
Žižkostel, Náměstí barikád 1, Praha 3, https://www.facebook.com/jsmezizkostel/

Autor článku: Alena Julie Novotná