13.12.2017 11:17

Husa na provázku se s 50. sezónou rozloučí na Plesu půlstoletí

Předělem v jubilejní 50. sezoně brněnské Husy na provázku se 30. prosince stane Ples půlstoletí. Divadelníci se snaží sezvat všechny, kteří na "Provázku" působili nebo s ním spolupracovali. S divadlem se na plese rozloučí umělecký šéf Vladimír Morávek, který s koncem roku svou funkci z vlastního rozhodnutí opouští.

„Přeji Provázku, aby byl otevřeným, nespoutaným a občansky statečným územím - a věřím, že ho čekají hezké věci," uvedl dnes Morávek. Jeho odchod je vyústěním neshod v divadle. „Míra nasazení a obrovská vnitřní investice vedla k rozpadu čehosi na jaře 2017, což mě mrzí ještě i dnes," popsal Morávek.

Kdo jej nahradí, není zatím jasné. Do 15. prosince lze podávat přihlášky do výběrového řízení na ředitele Centra experimentálního divadla, jímž je nyní Petr Oslzlý. S novým ředitelem by měl pak přijít také nový umělecký šéf Husy na provázku, která pod centrum spadá. Výsledek by měl být známý na jaře. Příští sezonu zatím bude připravovat dramaturg Miroslav Oščatka. Morávek se výběrového řízení účastnit nehodlá, z Brna se po Novém roce odstěhuje. „To město mě bolí jako štiplavá hořčice," řekl.

Končící umělecký šéf je rád, že se v posledních měsících jeho působení podařilo uspořádat další ročník festivalu Divadlo v pohybu, vyšla kniha Překrásný příběh o novějších dějinách divadla, Česká televize živě odvysílala inscenaci Lásky jedné plavovlásky a připravila seriál o historii Provázku.

V 50. sezoně divadlo pořádá pět desítek akcí na oslavu výročí, k datu Plesu půlstoletí jich bude mít polovinu za sebou. Ve zbytku sezony se jich uskuteční dalších 25.

Součástí plesového programu je inscenace Na protest, koncerty divadelních kapel, projekce, čtení v různých zákulisních prostorách nebo přípitky na téma jednotlivých dekád v dějinách divadla. Kolem půlnoci se pak účastníci přesunou z Domu pánů z Fanalu do Domu umění, což je původní sídlo Husy na provázku.

Ještě před Vánoci se divadlo rozloučí s inscenací Betlém anebo Převeliké klanění sotva narozenému Jezulátku, kterou před lety uvedlo třeba i v New Yorku. „Hrajeme devětkrát během prosince, všechna představení jsou vyprodaná," řekl Morávek. Derniéra bude 17. prosince.

https://www.provazek.cz/

Autor článku: ČTK: Jan Tomandl, kš