22.01.2018 11:04

Divadlo Palace připravuje inscenaci Pension pro svobodné pány

Památce film ového režiséra a scenáristy Jiřího Krejčíka, od jehož narození uplyne 26. června 100 let, věnovalo pražské Divadlo Palace inscenaci Pension pro svobodné pány. Premiéru uvede 24. ledna. Právě tuto hru Seana O'Caseyho Krejčík se svou manželkou v 60. letech minulého století upravil a inscenoval v pražském Činoherním klubu. Stala se kultovním počinem a byla tam uvedena v letech 1965 a 1975.

Populární je i filmová adaptace s Josefem Abrhámem, Ivou Janžurovou a Jiřím Hrzánem v hlavních rolích, či televizní úprava s Jiřím Menzelem a Jiřinou Jiráskovou; obě opět režíroval Krejčík. V Divadle Palace obsadil herec Jaromír Dulava v tomto svém režijním debutu do hlavních rolí Patrika Děrgela, Marii Doležalovou v alternaci s Annou Fialovou, Lukáše Příkazkého a Kateřinu Pindejovou.

Děj se odehrává v pensionu, jehož přísná majitelka dbá na dobré mravy a nestrpí, aby kdokoliv z nájemníků přijímal na pokoji dámské návštěvy. I sebemenší porušení trestá výpovědí z bytu. Přestože je její ostříží zrak stále v pozoru, jednoho večera se svobodnému mládenci podaří zákaz porušit. Brzy ale zjistí, že utajit a vyprovodit z pokoje dívku je nemožné. Zvlášť když se náhle vrátí jeho spolubydlící.
„Ve všech předchozích divadelních, ale i v televizní a filmové verzi této komedie, které Krejčík režíroval, se na scéně objevila podobizna miminka. Vždy se jednalo o snímek Krejčíka ve věku několika měsíců. Této inscenační tradici jsme chtěli zůstat věrni a podařilo se nám zmíněnou fotografii od jeho rodiny získat," řekl ČTK mluvčí Divadla Palace Richard Trsťan.

Další novinkou scény bude úprava televizní inscenace Jiřího Hubače Zámek v Čechách, ve které se v roce 1993 objevila Jiřina Jirásková. Pod názvem Hraběnka bude mít premiéru na jaře s Eliškou Balzerovou v titulní roli. Do dalších rolí obsadil režisér Petr Hruška například Davida Novotného, Petru Špalkovou, Martinu Delišovou, či Miroslava Etzlera.

https://www.divadlopalace.cz/

Autor článku: ČTK: bor, jw