22.01.2018 10:59

Horácké divadlo uvede komedii Popel a pálenka finského dramatika Bengta Ahlforse

Jako čtvrtou premiéru sezony uvede v sobotu v 19:30 Horácké divadlo komedii Popel a pálenka finského dramatika Bengta Ahlforse. Na Malé scéně nahradí komedii Nejstarší řemeslo, která měla derniéru v červnu 2017, uvedla mluvčí jihlavského divadla Mirka Kvíčalová. Vdovu Malmgrenovou, kterou se příbuzenstvo snaží zbavit svéprávnosti i dědictví, ztvární Eva Kaplerová. Herečka, která v únoru oslaví 80. narozeniny, stála před jihlavským publikem poprvé v roce 1962. Od té doby pro něj nastudovala asi 170 rolí.

Režie hry, které nechybí ironie a černý humor, se jako host ujal emeritní režisér Horáckého divadla a manžel Kaplerové Karel Brynda. „Těší mě obrovská možnost všech postav těžit z výborného textu. Není v něm jediná špatně napsaná role," řekl o představení režisér, který byl v angažmá v Horáckém divadla v letech 1968 až 1981 a pak znovu mezi lety 1991 a 1998.
Podle dramaturgyně Barbory Jandové jsou pro hru stěžejní nejen dobře napsané dialogy, ale také výstižný překlad Františka Fröhlicha. „Nenásilně a s humorem vypráví o manželství, lásce, vztahu rodičů a dospělých dětí, o stáří i umění žít," uvedla Jandová.

Hra Popel a pálenka měla premiéru v roce 2000 v Helsinkách. Její autor se kromě divadla věnuje i tvorbě televizních estrád a kabaretů. Své hry píše švédsky. Česká divadla uvedla v minulosti také jeho hry Poslední doutník a Divadelní komedie.

http://www.hdj.cz/

Autor článku: ČTK: vkr, hj