26.01.2018 08:21

Na jeviště Moravského divadla vjede obutá-neobutá, učesaná-neučesaná královna Koloběžka první

Víte, kterou pohádkou začíná kniha Jana Wericha Fimfárum? Ano, správně, je to Královna Koloběžka první, v níž autor s poetikou sobě vlastní poupravil pohádku Boženy Němcové Chytrá horákyně. S moudrou Zdeničkou a králem, který má rád hádanky, se v úvodu nového roku setkáme na jevišti Moravského divadla. Inscenaci připravuje člen činohry Jan Ťoupalík a vedle humoru určeného dětskému i dospělému divákovi se můžeme těšit na písničky a speciální choreografii pro koloběžku. Premiéra bude v neděli 28. ledna v 10 hodin, nejbližší repríza pak ve stejný den ve 14 hodin.

Tvůrci se rozhodli nekopírovat známou televizní pohádku Koloběžka první z roku 1984 a vycházeli přímo z Werichovy knihy. „Hlavní inspirací a vzorem jsou pro mě pohádky, které jsme dělali v mém minulém angažmá v Činoherním studiu Ústí nad Labem,“ uvedl Ťoupalík, který se vedle režie ujal i dramatizace původní předlohy a písňových textů. V inscenaci zazní hned několik písniček. „Myslím si, že pohádka bez písniček je jako romantický film bez Hugha Granta,“ řekl úsměvem režisér a doplnil, že hudbu skládá Filip Tailor.

Originální je pojetí scény, kterou vytvořila Adéla Szturcová z Divadla Tramtarie. Všechny kulisy a dekorace pracují s motivem knihy. Tvůrci tak chtějí zdůraznit význam knih a čtení pro rozvoj dětské fantazie a vědění. „Adéla má bohaté zkušenosti s pohádkami, dětským divákem a hlavně má neuvěřitelný talent na originální nápady,“ pochválil výtvarnici režisér.

Významnou úlohu bude mít v nové inscenaci samotná koloběžka, na jejíž podobě spolupracoval s tvůrci inscenace Marek Kostka, majitel hanušovické společnosti Kostka-kolobka. „Tvůrci měli velice speciální požadavky. Od jiné geometrie jízdního rámu koloběžky až po barevné provedení, speciální skládání nebo originální úchyty na různé rekvizity, které se budou při představení používat,“ shrnul Kostka. Na scéně bude dokonce jízdní dráha. „Na koloběžce už jsem párkrát jela, nějak se odrážet umím, takže se moc těším a doufám, že se naučím i nějaké ty fígle,“ shrnula Nováková a prozradila, že u pohádek se jí nejlépe žehlí. „Mám ráda jak animáky, tak ty naše české, ale ty starší, které si stále uchovávají moudrost a laskavost. Mezi mé nej patří Dařbuján a Pandrhola. V pohádkách moc ráda hraju, protože musíte jet na plný plyn a rozdávat energii, nepovolit,“ upozornila Nováková.

Postavu krále ztvární nováček v souboru Lukáš Červenka, který se olomouckému publiku již představil v inscenaci Cyrano z Bergeracu. S dětskými diváky má bohaté zkušenosti, více než deset let působil v ostravském Divadle loutek. „Naučil jsem se, že z dětského diváka nesmíte dělat hlupáka. Je důležité ztvárnit postavy tak, aby se s nimi děti dokázaly sžít a prožívat jejich příběh. Děti jsou skutečně přísnými kritiky. Příprava této inscenace byla plná legrace, inspirace a příjemné atmosféry. Zkoušení s Honzou bylo excelentní. Je to člověk plný nápadů, které z něho doslova tryskají, k tomu je velmi vtipný,“ zhodnotil Červenka. V dalších rolích uvidíme Vlastu Hartlovou, Václava Bahníka a Jaroslava Krejčího.

www.mdol.cz

Autor článku: David Kresta