11.04.2018 12:39

Mezinárodní den tance 2018

Měsíc duben opět přináší i Mezinárodní den tance, který se slaví po celém světě a tradičně i na mnoha místech v České republice. Už teď jsou jasné dvě věci. Zaprvé, že 29. duben bude den, kdy se bude tančit všude a zadruhé, že to bude fenomenální.

Díky koordinátorovi oslav, kterým je Vize tance, národní iniciativa pro rozvoj současného tance, pohybového divadla a interdisciplinárních umění, mají tanečníci všeho druhu, všech stylů, věku, ale i ti, kdož pravidelně netančí, ale mají prostě chuť si zatancovat, možnost spojit se a oslavit Mezinárodní den tance společně a ve velkém. Mezinárodní den tance je příležitostí sdílet svůj program s ostatními. Kdokoliv -  jednotlivci, taneční školy, profesionální i amatérské soubory, taneční skupiny, crew - se mohou nyní registrovat na webu www.danceday.cz a stát se tak součástí programu oslav. Zájemci se mohou registrovat až do 15. dubna.

O tom, že by měl být tanec radostí, není pochyb. Svědčí o tom také poselství, která pro Mezinárodní den tance každoročně pod záštitou UNESCO zformuluje významná umělecká taneční osobnost. V letošním roce vzniklo hned poselství pět reprezentující pět kontinentů. Například slavný izraelský choreograf Ohad Naharin v něm vzkazuje: „Nezapomínejte si zatančit každý den. …nikdy ale ne před zrcadlem.“

Program oslav v jednotlivých městech postupně zaplňuje taneční mapu, ve které můžete vidět, kde všude a jak se bude tančit. Tradičně různorodý a bohatý program nabízí mnoho pro tanečníky i diváky, od ukázek tanců, tanečních vystoupení, workshopů, otevřených lekcí, tančíren, přednášek, diskuzí až po promítání tanečních filmů.

Oblíbenou součástí oslav se stal flashmob – choreografie, kterou si může během Mezinárodního dne tance zatančit opravdu každý, a to díky instruktážnímu videu, které je dopředu pro účastníky akce připraveno. Tým, který se letos ujal příprav, je příslibem velkého zážitku. „Letošní choreografii flashmobu jsme chtěli věnovat stoletému  výročí republiky, a proto jsme hledali něco, co nás všechny spojuje. Je to právě lidová píseň, která je vždy spjatá s tancem.“ komentuje téma  flashmobu koordinátorka MDT za Vizi tance Barbora Holanová. Folklor se stal východiskem, inspirací, na niž navázali mladí tanečníci a choreografové Lenka Fučíková a Mirek Kosík a připravili choreografii nabitou energií, v níž se kloubí tradice se současností. Speciálně pro oslavy Mezinárodního dne tance 2018 v České republice vznikla hudební aranž lidové písně Tancuj, tancuj, vykrúcaj. Nestojí za ní nikdo jiný než Vojtěch Konečný, Vít Kraváček, Ondřej Hájek a Michal Jež, členové dobře známé skupiny Poletíme?. Jestli piecka zůstane celá, to nevíme, ale že to bude pecka, to nám věřte.

Sledujte nás facebook, ať Vám neunikne žádná novinka z příprav nebo program právě ve vašem městě! Již brzy se zde objeví i video s choreografií flashmobu – to se letos natáčelo v Brně a účinkují v něm tanečníci proslulého vojenského uměleckého souboru Ondráš.

www.danceday.cz

Autor článku: Barbora Leskovjanová