06.06.2018 06:34

Umělecká rada Divadla J. K. Tyla zhodnotila činnost divadla v roce 2017

V pondělí 4. června 2018 zasedla Umělecká rada Divadla J. K. Tyla. Členové rady, složené z významných kritiků, umělců a dalších výrazných osobností, se setkali s představiteli divadla a zástupci města a kraje, aby na základě výroční zprávy za rok 2017 a doplňujících informací ředitele DJKT Martina Otavy a ostatních členů vedení divadla důkladně zhodnotili činnost divadla za uplynulý kalendářní rok.

Divadlo J. K. Tyla má za sebou úspěšný rok, naplnilo všechny stanovené ukazatele pro toto období a v některých ohledech je i značně překročilo. Zdárně se sžilo s Novým divadlem, stále více diváků nachází cestu právě sem, a úspěšně pokračuje v nastavené dramaturgii, která přináší své ovoce. Průměrná návštěvnost vzrostla z 82,4 % na vynikajících 86,9 %. V Novém divadle se daří především muzikálu, proto se sem přestěhuje natrvalo, Šumař na střeše byl poslední muzikálovou premiérou ve Velkém divadle.

Činohra

V roce 2017 se činohra zaměřila na otevření se co nejširšímu spektru diváků a v této snaze pokračuje i nadále. Uvedla tituly tzv. náročnější a intelektuálnější - Tři sestry, Kazimír a Karolína. Natália Deáková, šéfka souboru činohry dodává: „Na Malé scéně jsme se zaměřili na divadelní fajnšmekry a uvedli dvě současné hry, Živý obraz a Iluze, které získaly nominaci na Cenu Marka Ravenhilla za rok 2017.“ Vedle toho činohra uvedla i tituly divácky vstřícnější - Past na myši, Sluha dvou pánů a Počestné paní plzeňské, přičemž poslední z nich plnil i dlouhodobou intenci dramaturgie uvádět hry s lokálním zasazením.

Opera

Opera si v minulém roce stanovila velmi ambiciózní cíl uvést šest žánrově rozličných premiér. V čele jistě stojí světová premiéra původní české opery Jakub Jan Ryba, jejíž protagonista titulní role Tomáš Kořínek získal Uměleckou cenu města Plzně 2017. Jako protipól uvedl soubor v roce 2018 operu nejstarší, Orfeo, což je záměr vysoce převyšující běžnou úroveň oblastního divadla. „Mám velkou radost, že se všechny tyto nové inscenace setkaly s neobyčejným ohlasem laické i odborné veřejnosti, což potvrzuje jednoznačnou příslušnost plzeňské opery do pomyslné české první ligy,“ hodnotí uplynulé období šéf souboru Tomáš Pilař.

Muzikál

Muzikál DJKT během roku 2017 potvrdil, že se jedná o sebejisté těleso, které může směle konkurovat nejlepším souborům v republice. Velký podíl na tom má rozmanitý divácký repertoár, který dává příležitost mimořádně talentovaným členům souboru i zajímavým hostům. Muzikály Marilyn (Překrásné děcko), Chyť mě, jestli na to máš a West Side Story se zařadily mezi špičky v repertoáru, které pravidelně vyprodávají celé hlediště. Pavel Režný byl za svůj mimořádný výkon v roli Tonyho (West Side Story) nominován na Cenu Thálie za rok 2017. V budoucnu se jistě zúročí založení Muzikálového studia DJKT, kde jsou pro jeviště vychováváni interpreti pro dětské role. Rovněž zkušební nultý ročník festivalu muzikálových nadějí Na scénu! naznačil, že by do dalších let mohlo jít o respektovanou přehlídku.

Balet

V uplynulém roce soubor baletu připravil 4 premiéry, s původní choreografií, a tím významně rozšířil spolupráci s novými choreografy, kteří se souborem pracovali poprvé. „Vedle Mariky Hanouskové (Malá mořská víla) měli plzeňští diváci možnost vidět choreografický debut výrazné osobnosti českého baletu Filipa Veverky, který uvedl balet Manon,“ dodává šéf baletu Jiří Pokorný. Sólistka baletu Jarmila Hruškociová (dříve Dycková) excelovala v komorním baletu Slečna Julie. Právě s přihlédnutím k této roli obdržela Jarmila Hruškociová Uměleckou cenu města Plzně pro umělce do 30 let a širší nominaci na Cenu Thálie 2017. Baletní soubor otevřel pro veřejnost pravidelné Baletní ateliéry, kde se diváci interaktivně zapojují a seznamují se blíže s prací tanečníka.

Mimo repertoárové akce

Vedle hlavní činnosti věnuje Divadlo J. K. Tyla nemalý prostor a energii na řadu mimo repertoárových akcí v čele s velkolepou produkcí Noc s operou, kterou v roce 2017 navštívilo bezmála 6 000 diváků. Důležitou součástí je i projekt Literární kavárna DJKT, který vznikl s cílem podporovat tvůrčí činnost mládeže v oblasti autorského psaní. Od roku 2014 se divadlo také pravidelně zapojuje do celoevropské akce Noc divadel, která se pravidelně setkává s mimořádným úspěchem.

Zlepšování diváckého komfortu

Díky podpoře města může divadlo pracovat na zlepšování diváckého komfortu. Foyer Nové scény byl vybaven novým nábytkem podle návrhu architekta Vladimíra Kružíka, díky čemuž získala budova Nového divadla přívětivější atmosféru. Pozornost se teď obrací na úpravu osvětlení schodiště v hledišti naplánovanou na čas divadelních prázdnin. Divadlo J. K. Tyla věří, že tyto změny diváci ocení a budou se stále rádi vracet.

Stručná rekapitulace hospodaření DJKT za rok 2017

Náklady divadla v celkové výši 262 milionů 180 tisíc korun byly financovány z příspěvku zřizovatele, tedy města Plzně ve výši 187 261 000 Kč, Plzeňský kraj se podílel příspěvkem ve výši 6 000 000 korun a státní rozpočet prostřednictvím Ministerstva kultury ČR přispěl částkou 14 800 000 Kč. Na financování se podílelo divadlo vlastními výnosy, které dosáhly výše 58 milionů 989 tisíc korun.

Nejvýznamnější část výnosů tvořily tržby za vstupné, které dosáhly v loňském roce v rekordní výši 43 milionů 912 tisíc, a to díky vysokému zájmu diváků. Procento návštěvnosti oproti roku 2016 se zvýšilo z 82,41 % na vynikajících na 86,91 %. Zde je vidět, že rozhodnutí z minulého roku nasazovat prioritně představení s abonentskou skupinou bylo správné.

Další část výnosů ve výši 15 milionů 77 tisíc korun divadlo získalo v tržbách za představení mimo domovské scény a za prodej zboží (programy) a z tzv. doplňkové činnosti, což jsou zejména výnosy z pronájmů budov, půjčování kostýmů, provozování ubytovacích zařízení pro zaměstnance a úhrad školného baletní školy, pěveckého sboru a muzikálového studia.

Divadlo v roce 2017 dosáhlo 23 % soběstačnosti.

Průměrná cena vstupenky ve výši 229 Kč byla o 4 Kč vyšší než v roce 2016. V tomto rozdílu se projevuje zvýšené vstupné na Malou scénu a také větší zastoupení představení souboru muzikálu, u kterých je průměrná cena vstupenky vyšší.

Celkově hospodaření divadla skončilo se zlepšeným hospodářským výsledkem 4 870 000 Kč.

Umělecká činnost DJKT

V roce 2017 se uskutečnilo 24 premiér plus 1 v amfiteátru (tedy stejný počet jako v roce 2016) a bylo odehráno 665 představení na třech domácích scénách a 1 v Amfiteátru Lochotín, celkem pro 197 085 diváků (v roce 2016 se jednalo o 194 478 diváků). Celkově jsme hráli 63 různých titulů vlastní produkce (v roce 2016 to bylo 69 titulů).

V roce 2017 jsme také realizovali 19 tuzemských a 6 zahraničních zájezdů.

Mimo repertoárové akce

Kromě uvádění premiér na našich scénách rozvíjíme i další aktivity, za všechny jmenujme alespoň:

 • Noc s operou
 • Literární kavárna
 • Průvod Vendelín
 • Výstavní činnost - např.
 • Plzeňský salón „Byli mezi námi“
 • Jak se dělalo divadlo za Vendelína Budila
 • Výtvarníci divadlu, divadlo výtvarníkům
 • Noc divadel
 • Divadelní ples
 • Prohlídky divadla, besedy a přednášky, autogramiády
 • Koncertní činnost
 • Nedělní Matiné
 • Baletní ateliér – nově od roku 2017

Divadlo J. K. Tyla připravilo v roce 2017 nový festivalu Na scénu! – festival muzikálových nadějí, který si klade za cíl představit to nejlepší, co české muzikálové školy nabízejí, a také původní českou tvorbu.
Program festivalu: Figarka (Divadlo na Orlí / JAMU), Jeptišky (Mezinárodní konzervatoř Praha), Já půdu dál (Konzervatoř a VOŠ Jaroslava Ježka), Krvavá Henrieta aneb Jedno jaro v Paříži (Pražská konzervatoř), Marilyn (Překrásné děcko) (Soubor muzikálu DJKT).

Ceny a nominace:

V roce 2017 byli umělci a inscenace DJKT oceněni nebo nominováni na řadu prestižních cen.

NOMINACE NA CENY THÁLIE 2016

 • Pavel Klečka – za roli Macbetha ve stejnojmenné opeře
 • Richard Ševčík – za roli Dona Josého v inscenaci Carmen
 • Adam Zvonař – za roli Prince v inscenaci Labutí jezero

ŠIRŠÍ NOMINACE NA CENY THÁLIE 2016

 • Pavel Neškudla – role Toma v inscenaci Talentovaný pan Ripley
 • Jevhen Šokalo – role Banqua v opeře Macbeth
 • Alžbeta Bartošová – Role Baarové v inscenaci Liduschka (Baarová)

NOMINACE NA CENY THÁLIE 2017

 • Pavel Režný – Tony (West Side Story)

ŠIRŠÍ NOMINACE NA CENY THÁLIE 2017

 • Tomáš Kořínek – titulní role v operní inscenaci Jakub Jan Ryba
 • Radek Antonín Shejbal –  Gumpán (Zahrada divů)
 • Zuzana Kajnarová – Marilyn Monroe (Marilyn (Překrásné děcko))
 • Jarmila Hruškociová  – titulní role v baletní inscenaci Slečna Julie
 • Karel Audy –  Pana Duval (Manon)

UMĚLECKÁ CENA MĚSTA PLZNĚ 2016

 • Jarmila Hruškociová – Umělecká cena města Plzně pro umělce do 30 let za titulní role Carmen, Múzy, dvojroli Odetty a Odilie s přihlédnutím k roli Slečna Julie

NOMINACE NA UMĚLECKOU CENU MĚSTA PLZNĚ 2016

 • Ondřej Rychlý – nominace na Uměleckou cenu města Plzně pro umělce do 30 let za roli Rookieho v inscenaci Howie a Rookie Lee
 • Jarmila Hruškociová – nominace na Uměleckou cenu města Plzně pro umělce do 30 let za titulní role Carmen, Múzy, dvojroli Odetty a Odilie s přihlédnutím k roli Slečna Julie
 • Pavel Pavlovský – nominace na Uměleckou cenu města Plzně v kategorii Cena za celoživotní dílo
 • Jan Holík – nominace na Uměleckou cenu města Plzně za mimořádný umělecký počin pro umělce nad 30 let za roli Hendrika Höfgena v inscenaci Mefisto
 • Noc s operou – nominace na Uměleckou cenu města Plzně v kategorii Kulturní událost roku

UMĚLECKÁ CENA MĚSTA PLZNĚ 2017

 • Tomáš Kořínek - cena za mimořádný umělecký počin pro umělce nad 30 let za roli Jakuba Jana Ryby ve stejnojmenné opeře.
 • Marie Caltová - cena za celoživotní dílo

NOMINACE NA VÝROČNÍ CENY OPERA PLUS za sezónu 2016/2017

 • Katarína Jorda – za titulní roli v inscenaci Medea
 • Philippe Castagner – za roli Giasona v inscenaci Medea

VÝROČNÍ CENY SERVERU MUSICAL-OPERETA.CZ ZA ROK 2016

 • Liduschka (Baarová) – Cena kritiky za mimořádnou inscenaci roku 2016
 • František Dvořák, dlouholetý sólista operety DJKT – cena Bard hudebního divadla
 • Pavel Režný – druhé místo v kategorii Nejoblíbenější herec

CENY SENIOR PRIX udělované Nadací Život umělce

 • Libuše Márová, dlouholetá operní pěvkyně DJKT
 • Libuše Hošťálková, dlouholetá operní pěvkyně DJKT
 • Viktor Vrabec, dlouholetý člen činohry DJKT
 • Dalibor Janota, pěvec a častý host opery DJKT, současný pracovník archivu DJKT
 • Josef Doubek, dlouholetý člen orchestru DJKT

NOMINACI NA CENU MARKA RAVENHILLA ZA ROK 2017

 • Iluze – Ivan Vyrypajev, premiéra 1. 4. 2017 na Malé scéně DJKT

NOMINACE NA CENU NEVIDITELNÝ HEREC

 • v 21. ročníku ankety neviditelný herec se mezi 28 herci a herečkami umístila členka činohry DJKT Apolena Veldová
Autor článku: Martina Drbušková, autor fotografie: Irena Štěrbová