05.10.2018 12:28

Fascinace Wagnerem – výjimečné spojení opery a filmu – světová premiéra v Praze

Národní divadlo uvádí 25. a 26. 10. v koncertním sále Forum Karlín světovou premiéru jedinečného projektu Fascinace Wagnerem (Faszination Wagner). Po prvním uvedení v Praze má projekt namířeno i na další scény v Evropě. Jedná se o výjimečné spojení opery a filmu vytvořeného speciálně pro tyto účely. S trochou nadsázky lze tento počin označit za revoluci v opeře. Zazní výběr z díla Richarda Wagnera v podání Orchestru Státní opery v hudebním nastudování Matthiase Fletzbergera. Vystoupí jeden z nejuznávanějších wagnerovských tenorů současnosti, operní hvězda Andreas Schager.

Orchestr Státní opery se takového projektu účastní vůbec poprvé. Hudebně ho při této příležitosti povede rakouský klavírista a dirigent Matthias Fletzberger, který podotýká: „Wagnerovy vize překračovaly hranice hudby, chtěl vytvořit souborné umělecké dílo“, které by zaměstnávalo všechny smysly současně. Převedení obsahu živé hudby do filmové podoby propůjčuje Wagnerově hudbě i při koncertu nový rozměr.“ Spolu s Andreasem Schagerem vystoupí jeho manželka, světoznámá houslistka Lidia Baich.

Autorem celé koncepce a filmu je německý filmový a divadelní režisér, scénárista a muzikolog tureckého původu Selcuk Cara, který kariéru začal jako operní pěvec. Dnes převážně režisér a spisovatel je autorem bestselleru Turek, ale přesto inteligentní, ve svém díle se zabývá problematikou holocaustu. Jeho doktorská práce se věnovala Richardu Wagnerovi.

„Představ si, že umíráš a v poslední vteřině tvého života běží před tvým duševním zrakem všechny obrazy, které tě učinily tím, čím jsi teď; ale také všechny ty obrazy, které ti možná objasní, proč teď umíráš – proč teď musíš zemřít. Všechno v jednom okamžiku, ve zlomku vteřiny. Mým a tvým úkolem je přenést tento okamžik, tuto vteřinu na jeviště a emocionálně ji zprostředkovat publiku.“ Selcuk Cara k projektu

Hvězdou večera bude nejlepší wagnerovský tenorista současnosti Andreas Schager, k jehož nejnovějším úspěchům patří Parsifal na Bayreuthských slavnostech 2018 pod taktovkou Semjona Byčkova nebo na jaře 2018 Tristan v Berlínské státní opeře pod taktovkou Daniela Barenboima. Schagerův debut na proslulém londýnském festivalu Proms BBC v roli Siegfrieda (Soumrak bohů, Staatskapelle Berlin/Daniel Barenboim) v roce 2013 byl v tisku označen za senzaci večera. Od té doby má Andreas Schager na svém kontě jako wagnerovský pěvec celou řadu ocenění. Jeho fenomenální projev měli možnost poznat i operní fanoušci v Praze, kteří si jej v listopadu 2017 přišli poslechnout do Fóra Karlín jako Siegmunda v koncertní verzi prvního aktu Valkýry (Orchestr Státní opery, dirigent Andreas Sebastian Weiser).

Spojením vynikajících umělců a zároveň p řátel vznikl unikátní projekt Fascinace Wagnerem, který uvede vrcholná čísla oper (Rienzi, Tristan a Isolda a Prsten Nibelungův) Richarda Wagnera (1813–1883). Inspiraci k monumentální tetralogii Prsten Nibelungův našel Wagner ve starogermánských a skandinávských mýtech a pověstech o bojích bohů, polobohů i obyčejných smrtelníků o magický prsten, který svému majiteli umožňuje vládu nad celým světem. Intriky a složité dramatické osudy prožívají tři generace hlavních hrdinů, aby nakonec podlehly zničení v posledním díle, v Soumraku bohů. Provedení celého cyklu čtyř oper trvá celkem 14,5 hodin! Fascinace Wagnerem sice zabere jen dvě a čtvrt hodiny, posluchači ale nebudou o nic ochuzeni. Průřez tetralogie se zaměří především na osudové rodinné vazby – na vztah boha Wotana k jeho synovi Siegmundovi a vnukovi Siegfriedovi, obou ve skvělé intepretaci Andrease Schagera. Souběžně s hudbou bude promítán film, vytvořený speciálně pro tuto příležitost.

„Film je vlastně komentářem, který rozkrývá prostřednictvím asociativních obrazů a sekvencí Siegfriedův vnitřní svět …“, říká režisér Selcuk Cara, který se Wagnerovou tetralogií zabýval i ve své doktorské práci Prsten Nibelungův – rozpad rodinných struktur jako dramaturgický prostředek v tetralogii Richarda Wagnera. V první polovině večera zazní orchestrální úvod k 5. dějství opery Rienzi a modlitba římského tribuna Coly Rienziho opět s Andreasem Schagerem, a poté Tristan a Isolda – Symfonická variace pro housle a orchestr v úpravě Matthiase Fletzbergera. Sólistkou bude rakouská houslistka Lidia Baich, která patří k nejpozoruhodnějším umělkyním mladé generace. I ona už v Praze vystupovala, na výše zmíněném večeru jako sólistka v Houslovém koncertu Albana Berga.

Spojení Wagnerovy hudby s ohromující říší obrazů se stane nezapomenutelným zážitkem.

https://www.narodni-divadlo.cz/

Autor článku: Převzato z: https://www.narodni-divadlo.cz/