03.05.2018 11:20

62. Šrámkova Sobotka: Čas v nás a v jazyce, Jaromír Typlt nebo dílna s Olgou Walló

Hned se začátkem prázdnin propukne v rodišti Fráni Šrámka 62. ročník festivalu českého jazyka, řeči a literatury Šrámkova Sobotka. Letošní setkání, které proběhne od soboty 30. července do soboty 7. července 2018, v sobě nese podtitul ČAS V NÁS. Jaký je, jak se projevuje v jazyce, co s námi dělají dějiny a co my děláme s dějinami?

Téma času a časovosti se bude promítat ve všech dramaturgických liniích letošního festivalu. O různých podobách vnímání, zaznamenávání či popisu času budou v odborných přednáškách hovořit například profesorka Alena Macurová, prof. Milan Hlavačka nebo doc. Irena Vaňková. Prozaický blok autorských čtení se bude věnovat vztahu paměti a literatury a vystoupí v něm v neobvyklé roli prozaika Josef Straka. Blok věnovaný poezii se bude vracet k poetice 90. let, číst v něm budou mimo jiné Petr Borkovec nebo Jaromír Typlt.

Široké možnosti pro praktickou tvůrčí činnost zasvěcenou jazyku v jeho nejrozmanitějších projevech pak účastníkům festivalu nabízí tvůrčí dílny. Celotýdenní workshopy probíhají pod vedením profesionálů, kteří se ve svých oborech dlouhodobě zabývají kultivací jazyka.

Olga Walló vede dílnu Dabing jako řemeslo, do překladu anglicky psaných próz se účastníci ponoří s Martinem Pokorným, Dora Kaprálová nabídne svůj pohled na tvůrčí psaní. S Danielem Moravcem z ČRo se zájemci pustí přímo do výroby rozhlasového dokumentu, dojde na literární kritiku, recitační dílnu, hereckou práci, radiofonickou poezii či arts management a reklamu. Krátkodobé dílny a dílničky jsou přichystány i pro děti, a to od těch nejmenších až po ty pubertální.

Už tradičně ve spolupráci s Českým rozhlasem Vltava budou vznikat poslechové pořady, do Sobotky tak dorazí slovesný dramaturg ČRo Petr Gojda či režisér Aleš Vrzák. Večerní program je kombinací recitačních pořadů, v nichž vystoupí například Miroslav Kovařík nebo Zbyněk Hazdra, či koncertů (projekt Aran Epochal či Avokadua, ale také Vložte kočku s podporou básníka Josefa Straky). Z divadelních inscenací se diváci mohou těšit na komorní hru Tomáše Vůjtka Spolu či zpracování Erbenovy Kytice v podání Studia Švandova divadla. Součástí doprovodného programu bude několik výstav, dětských divadelních představení anebo odpoledních diskusí.

Specifická linie programu je pak věnovaná učitelům – v neděli se mohou zúčastnit BarCampu, který se letos bude věnovat kánonu. Jaké informace vlastně všichni sdílíme, protože jsme se je naučili ve škole, a kolik takových informací je národně a kulturně specifických? O tom všem budou rozmlouvat učitelé z praxe, moderuje Josef Šlerka. V rámci kratších didaktických dílen budou mít učitelé možnost seznámit se s pořady pro školy, které připravuje nadace Post Bellum nebo s materiály z produkce České knižnice.

www.sramkovasobotka.cz

Autor článku: Ondřej Roubínek