12.04.2002 00:00

Anna Huber & Kristýna Lhotáková: two, too

Tisková informace

Sdružení Čtyři dny a Divadlo Archa uvedou 2. května českou premiéru nejnovějšího tanečního představení "two, too" tanečnic a choreografek Anny Huber (Švýcarsko) a Kristýny Lhotákové (ČR)

Praha - 12. dubna 2002 - Na omezeném prostoru o velikosti dva krát dva metry dvě tanečnice a choreografky Anna Huberová a Kristýna Lhotáková pokládají divákům otázky týkající se vzájemné blízkosti dvou lidí, možnosti vztahů a závislostí. Představení "two, too" mělo světovou premiéru v prosinci 2001 v berlínském Theater am Halleschen Ufer, kde se setkalo s velmi příznivou reakcí publika i odborné kritiky. Pražský večer je jedinou českou zastávkou dvou tanečních osobností v rámci evropského turné, které dále zahrnuje italskou Boloňu a Florencii a švýcarský Bern.

2. května 2002 ve 20.00
Česká premiéra!!!

Mohou se dva lidé náhodou spojit? Mít vztah?
Proto, že mají stejné tělo, jsou si nějak podobní, sdílejí stejné vzpomínky?
Jak se mohou stát podobní dva jedinci, aniž by ztratili svou jedinečnost?

Měli vůbec možnost vybrat si jeden druhého?
Měli na vybranou? A nebo si byli kdysi jedno?

Kolik prostoru každý z nich potřebuje k rozvoji a prosazení své vlastní identity?

Hledání blízkosti a důvěry, boření hranic. Odstup.

Stálá oscilace mezi slepou důvěrou a sebezáchovou, mezi symbiózou a soutěží.

ANNA HUBER (Švýcarsko)
Po studiích tance v Curychu Anna Huber pracovala s mnoha choreografy a režiséry ve Švýcarsku, Rakousku a Německu, např. s Jo Fabianem nebo Helenou Waldmann. Od roku 1989 žije a pracuje v Berlíně. Svůj vlastní choreografický jazyk začala vytvářet již jako tanečnice v Cottobus State Theatre. Její solové práce " in zwischen räumen" (1995), "brief letters" (1996) a "unsichtbarst" (1998) získaly uznání u mezinárodního publika. Diváci festivalu Tanec Praha měli možnost vidět některé její sólové choreografie v roce 1998. V roce 1999 vytvořila Anna Huber skupinovou choreografii "die anderen und die gleichen" (m.j. s Kristýnou Lhotákovou) a duet "Lâautre et moi" s thaiwanským tanečníkem Lin Yuan Shangem. V roce 2001 spolupracovala se svou sestrou Susane Huber v představení "Stuck mit Flugel" a s Kristýnou Lhotákovou vytvořila duet "two, too".

KRISTÝNA LHOTÁKOVÁ (Česká republika)
Po studiích tance na Folkwang Hochschule v Essenu, konzervatoři Duncan Centre a výtvarném studiu na škole Václava Hollara se soustředila na vlastní autorskou tvorbu a spolupráci s nejrůznějšími umělci. V letech 1993 - 96 tančila v souboru Lenky Flory, v choreografii Simone Sandroniho "Strappi stuzicanti" a hostovala v představení Petera Schumanna "Den je ráno, poledne a večer". Od roku 1995 se začala věnovat vlastní choreografické a taneční tvorbě. Ve spolupráci s hudebníkem Ladislavem Soukupem vzniklo představení "Venuše s Rubikovou kostkou" (1999), skupinová choreografie "Trans IT!" (2000) a open air představení "Deky" (2001) a "Labuť" (2002). V roce 2000 byla choreografie "Venuše s Rubikovou kostkou" oceněna 3. místem na mezinárodní soutěži Aerowaves a v roce 2001 získala 1. cenu na festivalu Současného umění v australském Perthu.

koncepce/choreografie/tanec ANNA HUBER, KRISTÝNA LHOTÁKOVÁ
hudební skladba SOPHIE HUBER
světla THILO REUTHER
kostýmy KATHARINA MONTAG
technické vedení JOCHEN MASSAR

Produkce anna huber.compagnie

Koprodukce (české premiéry) Čtyři dny a Divadlo Archa

Podpořili
Senatsverwaltung für Forschung, Wissenschaft, Kultur Berlin a Pro Helvetia

Ve spolupráci
Theater am Halleschen Ufer Berlin a luzerntanz am luzernertheater

Informace s několika fotografiemi najdete i na:
http://www.archatheatre.cz/czech/index.php?page=archiv/two_too_01

Pokud máte zájem o další informace a fotografie, prosím, kontaktujte:
Pavel Štorek, Čtyři dny, Celetná 17, Praha 1, Tel./fax: 02/ 24 80 91 25, e-mail: ctyridny@login.cz, www.ctyridny.cz

Autor článku: redakce