19.04.2020 10:03

Art Parking: jediný drive-in multižánrový festival

Živou kulturu do českých i moravských měst vrací nový festival Art Parking. Divadelní představení, koncerty, filmy ale také sportovní utkání nebo bohoslužby můžete sledovat z pohodlí a bezpečí svého automobilu. Festival bude probíhat o víkendech v Praze, ke které se přidají další města, v plánu je Plzeň, Brno, Ostrava.

Živé umění potřebuje sdílený okamžik „tady a teď“

„Sledovat divadlo živě přes internetovou webkameru nebo poslouchat streamovaný koncert je fajn, ale trochu jako líbání přes roušku,“ vysvětluje vznik festivalu divadelník Karel Kratochvíl, „myslím, že živé umění nutně potřebuje sdílený okamžik tady a teď. Chci nabídnout lidem, kteří po takovém setkání touží, nevšední zážitek z návštěvy kulturní akce z pohodlí a bezpečí vlastního automobilu.“

Art Parking je inspirovaný drive-in kiny, která jsou populární po celém světě. Kromě sledování filmů ale festival přináší také divadelní představení od loutkových pohádek pro děti po choreografie předních tanečníků nebo koncerty hudby klasické i alternativní. Prostor vystoupit na jeviště před kapoty automobilů dostanou ale i faráři nebo sportovci: „Po vzoru antických Řeků věřím v soulad duševní i tělesné krásy. Proto program uspokojí nejen příznivce kultury, ale také sportovní fanoušky. Těšit se můžete například na exhibiční zápasy sportovců v těch disciplínách, které se vejdou na naše pódium,“ doplňuje Kratochvíl.

Páteční dramaturgie bude zaměřená na odreagování po pracovním týdnu nebo prostě jen dalším týdnu, který jste strávili zavření se svými nejbližšími, nechybí stand-up vystoupení nebo večerní DJ. Sobotní program je určený především pro rodiny s dětmi, včetně divadelních pohádek nebo animovaných filmů, a nedělní Art Parking se zaměřuje na duchovní tematiku, koncerty klasické nebo jazzové hudby. Filmová dramaturgie nabídne v době omezeného cestování do zahraničí snímky se zaměřením na zobrazení krás zemí a míst blízkých i vzdálených. Kulturní program doplní občerstvení formou „drive-in“ a roznáškové služby nebo automechanik, který vám přeleští přední sklo, abyste lépe viděli.

Počet parkovacích míst je kvůli bezpečnosti omezený

V produkci agentury Art Prometheus festival Art Parking nabídne svůj program nejen v metropoli, ale také regionech, zakotví v Plzni, v Brně nebo Ostravě. Prostor bude vyhrazen pro 40 automobilů.

Organizátoři jsou si plně vědomi složitosti současné situace a nejsou vedeni snahou obcházet platná nařízení. Zákaz vycházení snad brzy skončí, ale cesta k návratu do divadel a kin může trvat klidně několik měsíců. Celý proces příprav a provozu projektu Art Parking respektuje veškerá vládní a hygienická pravidla. Umělci, kteří vykonávají své povolání, budou vybaveni ochrannými pomůckami, celý proces objednávky vstupenek či distribuce občerstvení proběhne bezkontaktně z prostředí domova, osobního automobilu nebo prostřednictvím internetové aplikace, případně SMS. Art Parking zaručuje kulturní zážitek bez nutnosti vystoupit z vozu a tudíž bez nutnosti jakéhokoli fyzického kontaktu. Bezpečnost je zaručena, rozestup mezi vozidly jsou větší než u parkovišť při nákupních centrech. Těšíme se, až se ve veřejném prostoru budeme moci potkávat znovu volně a bez omezení a až se divadlo bude moci vrátit do sálů, ulic a parků.

https://artparking.cz/
https://www.facebook.com/artparking/

Autor článku: Karel Kratochvíl