08.01.2019 11:56

Ateliér pro divadelní vzdělávání při Národním divadle moravskoslezském zahajuje nový rok 2019

Ateliér pro divadelní vzdělávání při Národním divadle moravskoslezském (dále jen Ateliér NDM) zahajuje nový rok 2019 stylově: již tuto středu (9. ledna) konkurzem pro teenagery do Činoherního klubu při NDM a na přelomu ledna a února bude přijímat malé děti do dramatické přípravky. Nově rozšiřuje také nabídku pro širší (dospělou) veřejnost –  v únoru otevře diskusní Klub D a díky další nové aktivitě pak zájemci nahlédnou do zákulisí a seznámí se s profesemi a řemesly, bez nichž by se divadlo jen těžko obešlo.

Ateliér NDM získal na podzim díky rekonstrukci po více než šesti letech existence první ryze vlastní prostory v komplexu Divadla Jiřího Myrona - na rohu ulic Milíčova a Čs. legií v centru Ostravy. Ateliér NDM vznikl  v roce 2012 a byl primárně určen právě pro děti a mládež, letní divadelní školu pak vždy v srpnu pořádal pro pedagogy. Samostatné prostory znamenají nové možnosti a výzvy a rozšíření nabídky na širší veřejnost a dospělé.

Nejbližší výzvy Ateliéru NDM jsou určeny nejmladší generaci. Ve středu 9. ledna 2019 od 18:00 pořádá Ateliér NDM doplňující konkurz do Činoherního studia NDM. „Hledáme žáky a studenty ve věku 12-17 let se zájmem o divadlo, kteří chtějí pracovat pod vedením umělců NDM. Smysluplně strávený volný čas především ve společnosti herců činohry NDM a pro ty nejlepší pak také možnost zahrát si v některé z našich inscenací, to je ve stručnosti náplň studia. Hledáme tedy talentované teenagery, kteří se chtějí věnovat herectví a mohou mít třeba našlápnuto na konzervatoř či jinou uměleckou školu. Činoherní studio může sloužit i jako přípravka, ale nabízíme také unikátní možnost nahlédnout do zákulisí našich souborů, do toho, jak se dělá divadlo,“ přibližuje vedoucí Ateliéru NDM Vladimíra Dvořáková. Nejmladším talentům se v Ateliéru kromě lektorek věnují například herci Vít Roleček a Petra Lorencová, v minulosti to byli Ivan Dejmal a Lucie Končoková.

Prostor se v Ateliéru NDM otevírá i těm nejmladším: v době od  23. ledna do 6. února proběhne zápis do dramatické přípravky, která je určena předškolákům ve věku 5-6 let se zájmem o divadlo. Podobně jako teenageři se pak nejtalentovanější děti mohou objevit i v inscenacích NDM.

V únoru otevře Ateliér NDM další nové možnosti. „Rozšíříme nabídku pro  dospělé, zájem tady dlouhodobě je – především nám to ukazuje účast na Letní divadelní škole NDM vždy v srpnu. Té se už zdaleka neúčastní jen pedagogové, pro které byla původně určena. Otevřeme nově Klub D, jakýsi  klub přátel  divadla, umění a kultury obecně. Je určen všem zájemcům nad 15 let, kteří chtějí své divadelní prožitky sdílet s ostatními, diskutovat o nich nejen spolu, ale také s tvůrci inscenací či herci. Členům Klubu D nabídneme setkání se zajímavými kulturními hosty, zvýhodněnou návštěvu představení jako součást cyklu Než se zvedne opona a další aktivity. První otevřené klubové setkání bude v pondělí  4. února v 17 hodin v prostorách Ateliéru,“ zve Vladimíra Dvořáková. (pozn. Než se zvedne opona jsou cykly doprovodných programů k vybraným inscenacím včetně jejich návštěv).

Nahlédnout do zákulisí přípravy divadla umožní další nový  projekt Ateliéru NDM s názvem Myslet divadlo. „Veřejnost se tu potká s mistry divadelních oborů, nahlédnou do tajemství vzniku divadelních  inscenací z různých úhlů pohledu. Představíme inscenační týmy, ale také řemeslníky a umělecké profese, které pomalu mizí a bez nichž by se divadla těžko obešla,“ uzavírá nabídku novinek vedoucí Ateliéru NDM Vladimíra Dvořáková s tím, že všechny termíny akcí i novinky je možné najít na webu NDM či facebooku Ateliéru.

Další info: www.ndm.cz, sekce Ateliér

Autor článku: Šárka Swiderová