09.02.2019 10:49

Balet Praha Junior uvede novou premiéru Quatro Dances 2019

Ve středu 27. února 2019 od 19,00 hodin proběhne v divadle Hybernia v Praze celovečerní program Baletu Praha Junior složený ze čtyř jednoaktových baletů, které považujeme za další pokračování naší umělecké vize současného tanečního divadla. Hledáme další nové impulzy – dramatické, hudební výtvarné, zkoušíme nové nápady a efekty, chceme probudit novou fantazii a emoce našeho tradičního publika, a zvědavost nového diváka, který do divadla jen zabloudil …… a už ho „nepustíme“. A hlavně to musí být srozumitelné, poctivě inscenované …….  a naši juniorští interpreti se musí úplně „rozdat“.

Je to také jakási „předváděčka“ pro naše regionální partnery – tedy vše musí být důsledně mobilní (rychle postavit a ještě rychleji zbourat a naložit a pryč). Z každých pár prken – „která znamenají svět“ - se musí rychle vykouzlit „broadwayská“ taneční scéna, která musí splnit i ta nejbláznivější přání inscenátorů, ale zároveň se to musí vejít do tří mikrobusů a nesmí to moc stát (už jsme to vyzkoušeli v 98 městech)! Tyhle starosti ale divák nesmí vnímat – musí se bavit a definitivně zařadit taneční divadlo do svého kulturního kalendáře – pak budeme šťastní i my a uděláme pro to doslova všechno (bez ohledu na to, co si myslí grantové komise a ti, co drží v ruce kulturní „kasu“). Taneční umění nemůže být pořád jen tou příslovečnou spící krasavicí, musí se stát chytrou Popelkou, která se po mnoha útrapách přeci jen prosadí …. a navzdory maceše nakonec zazáří.

Začínáme  s Leošem Janáčkem („Intimate Spaces“) – v této sezóně si připomínáme obě výročí:  narození (165 let) i úmrtí (90 let). Kreutzerova sonáta inspirovala  belgického choreografa Samuela Delvaux k úvaze o Mistrovi a jeho rušivých a stále provokujících múzách.

Letošní světovou premiéru švédské choreografky Lidie Wos „A New Beginning“ jsme  začátkem ledna provedli na Nové scéně Národního divadla – dnes je vlastně 2. premiéra. Hromada kufrů na jevišti vždy evokuje mnoho představ: odcházení, přicházení, loučení, smutek, naději, nové poznání, pálení mostů za minulostí, melancholické vzpomínky ….. vyberte si - na každého se dostane.

„Opus 13“ je – už podle čísla – dílo zkušeného absolventa TCP Šimona Kubaně – postavil velmi intimní duet paradoxně zasypaný komerčními zlatými konfetami, které jakoby stále narušují rozjímání muže a ženy v mimořádně technicky náročném partnerském spojení.

„So in Love“ je obnovenou premiérou – byl postaven pro Balet Praha Junior před deseti lety a pak přepracován pro Balet v Českých Budějovicích – náročné dílo Attily Egerháziho má mnoho tváří – od kabaretních neónů a taneční show pro ty, co se chtějí především bavit, až po intimní pasáže pro vnímavé diváky, co se nestydí za trochu dojetí a melancholie.

http://www.tanecnicentrum.cz/

Autor článku: Kristýna Kronovetrová