26.04.2017 10:51

Baletní a hudební přehlídka Klosterlin se po osmé vrací do Klášterce nad Ohří

Do prostor renesančního zámku v Klášterci nad Ohří se po roční pauze opět vrací Baletní a hudební přehlídka Klosterlin. Její osmý ročník divákům 24. a 25. května 2017 nabídne hudebně-taneční vystoupení na hudbu Bohuslava Martinů (pro nejmenší diváky a studenty základních škol) a koncertní vystoupení vynikajících operních a baletních sólistů. Dramaturgie přehlídky se i v letošním roce soustředí na prezentaci tvorby českých hudebních představitelů. Připomene významného českého skladatele Petra Ebena při příležitosti 10. výročí od jeho úmrtí. Program vedle skladeb Bohuslava Martinů a Petra Ebena neopomine ani představitele hudebního romantismu, např. Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetanu a částečně představí též světové autory jako jsou Giuseppe Verdi či Georges Bizet.

„První ročník přehlídky Klosterlin se uskutečnil již v roce 2009. Impulsem pro její vznik byl nápad prezentovat společně žánry baletu, opery a vážné hudby v regionech, do nichž se přední čeští umělci příliš často nedostanou. První volba padla na město Klášterec nad Ohří,“ říká Ladislava Jandová, zakladatelka a producentka přehlídky. „Regionální města většinou nemají dostatek prostředků a mnohdy ani odvahy pozvat k hostování špičkové české sólisty, proto se snažíme za podpory města a zámku Klášterec nad Ohří za minimálních finančních podmínek představit kláštereckému publiku skutečné hudební a taneční skvosty. Přehlídka v Klášterci nad Ohří se každoročně zaměřuje na české autory - od romantické hudby až po současné hudební skladatele, od klasického baletu až po moderní tanec, a každoročně také připomíná významná výročí českých hudebních skladatelů.“

Program přehlídky zahájí hudebně-baletní představení „Kdo je na světě nejmocnější?“. Pohádka na motivy indické bajky na libreto a hudbu Bohuslava Martinů s mluveným slovem Báry Hrzánové připraví nejmenším divákům jistě hezké chvíle. Akrobatické kousky tanečníků a scénograficky a světelně umocněná atmosféra představení se často setkávají s velkým diváckým ohlasem. Věříme, že i nejmladším kláštereckým divákům přinese tato inscenace krásný hudební a taneční zážitek. Představení se uskuteční 24. května od 9 a 11 hodin v Kulturním domě v Klášterci nad Ohří.

Následující den, 25. května od 19 hodin, se bude v malebných prostorách Renesančního sálu kláštereckého zámku konat operní a baletní galavečer s názvem „Pocta Petru Ebenovi“. V rámci galavečera se představí přední česká sopranistka Marie Fajtová, sólistka Národního divadla v Praze, a známý pěvec – baryton Roman Janál, stálý sólista Národního divadla v Praze a Národního divadla v Brně. Za klavírního doprovodu Lenky Navrátilové zazní písně Klementa Slavického, Petra Ebena, Karla Jenkinse či árie z oper Rusalka, Carmen či La Traviata. Program večera obohatí sólisté Pražského komorního baletu. Ti zatančí v choreografii Pavla Šmoka na 3. větu Smetanova smyčcového kvartetu „Z mého života“ a v choreografii Mária Radačovského, šéfa baletu Národního divadla v Brně, na 3. větu Dvořákova „Slovanského kvartetu“.

https://www.facebook.com/klosterlin/

Autor článku: Johana Mücková

Baletní a hudební přehlídka Klosterlin se po osmé vrací do Klášterce nad Ohří

Festivaly

15.07.2018

V Plzni začne divadelní část letního festivalu Živá ulice

Částí zaměřenou na pouliční divadlo začne 16. července v Plzni tradiční letní multižánrový festival Živá ulice. Jeho první blok nazvaný Za dveřmi… je divadlo nabídne do 18. července v Mlýnské strouze v sadovém okruhu u historického centra města 11 představení pod širým nebem, mikrokoncert pro jednoho diváka, novou magii, street dance či klaunérii.

12.07.2018

Mirotické setkání loutek a hudby

Zveme Vás již po patnácté do jihočeských Mirotic. Ve dnech 10. a 11. srpna 2018 se ostrov u Dolejšího mlýna po roce opět promění v pohádkový a hudební ráj. Herec a moderátor Radek Daniel Pokorný slavnostně zahájí kulturní hostinu v pátek 10. srpna ve 13 hodin. Rádi přivítáme nejenom děti, ale také všechny dospěláky, kteří jsou snílci a chtějí se vrátit do dětských let, alespoň na dva dny.

09.07.2018

10. ročník festivalu Nultý bod se zaměří na intimitu

Jubilejní 10. ročník Mezinárodního festivalu Nultý bod proběhne od 16. do 21. července 2018 v prostorách Divadla v Celetné, ve Veletržním paláci Národní galerie, v Divadle Kampa a ve Werichově vile. Tématickou linií letošního ročníku je intimita. Nultý bod je festivalem, který do Prahy pravidelně přiváží to nejzajímavější ze současné zahraniční tvorby na poli cross-over projektů se zaměřením na taneční, fyzické, loutkové a vizuální divadlo.