19.11.2008 00:00

Barokní opera z Kuksu v Činoherním klubu

Činoherní klub uvádí:

Geisslers Hofcomoedianten Kuks - ANDROMACHE / ANI MUK! NEPOMUK!

Sobota 22. listopadu v 19.30 hodin

Antonio Bioni / Apostolo Zeno: ANDROMACHE

„Geisslerovské proplutí“ hlubokými operními tůněmi barokní doby!

Překlad a přebásnění textů: Kateřina Bohadlová / Dramaturgie a transkripce Stanislav Bohadlo / Úprava textu a scéna Geisslers Hofcomoedianten / Kostýmy Kristýna Šrolová / Hudební aranžmá Stanislav Bohadlo / Režie: Petr Hašek / Hrají: Braňo Holiček, Kateřina Bohadlová, Martin Bohadlo, Vendula Štíchová, Aleš Pospíšil, Kristýna Matějová, Jana Klugarová.

Děj opery se odehrává v mytických dobách po dobytí Tróje. Andromache, dcera thébského krále, je vdovou po trojském vládci Hektorovi, kterého zabil Achilles. Syn Achillův Pyrrhos, nový vládce Tróje, se však do své otrokyně Andromachy osudově zamiluje… Hnací silou všeho se stává láska…, a to ve všech podobách. ANTONIO BIONI (1698 - 1739) je klíčovou postavou pro dějiny italské opery v Čechách.

Nevyslovené Oraculum - Výmluvná mlčenlivost

ANI MUK! NEPOMUK!

Svatojanské divadelní oratorium.

Podle libret ke svatojanským oratoriím od Heinricha Rademina sepsali Geisslers Hofcomoedianten / Překlad libret a přebásnění textů: Kateřina Bohadlová / Režie: Petr Hašek / Píseň o sv. Janu Nepomuckém: Jiří Ignác Linek / Kostýmy: Kristýna Šrolová / Hrají: Kateřina Bohadlová, Vendula Štíchová, Kristýna Matějová, Martin Bohadlo, Michal Novák, Otakar Faifr, Petr Hašek.

Baroko si svatého Jana vážilo jako člověka, který ví, kdy má mluvit a kdy mlčet“ (V. Vlnas). Katolická církev vytvořila ze sv. Jana symbol církevní zásadovosti a mučedníka za pravdu a spravedlnost. Ať už bylo příčinou královy pomsty nevyzrazené královnino zpovědní tajemství nebo boj o moc a majetek, byl 20. března 1393 na staroměstské rychtě umučen (za účasti Václava IV.) a svržen z Karlova mostu do Vltavy.

Soubor Geisslers Hofcomoedianten se svojí domovskou scénou v Kuksu vznikl v roce 2001 a zabývá se výlučně starými barokními texty, vždy nějakým způsobem spjatými s Kuksem (Amor tyran, Škola Kristova a škola Světa, Atalanta, Tymián a Citroník rande show), a tím vlastně po necelých 300 letech navazuje na původní Geisslerovu hereckou společnost, působící na dvoře hraběte Šporka. Geisslers Hofcomoedianten se nesnaží o doslovnou rekonstrukci původních barokních textů. Jde jim spíše o přesah baroka do současného přebujelého „neobarokního myšlení“. Věří, že se z těchto 300 let starých textů (kolikrát i nevalné umělecké úrovně), vždy dá vytvořit (přeinterpretovat) současné a něco sdělující divadlo.

www.geisslers.cz

Přehlídka amatérských divadelních souborů v roce 2008 se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.

Vstupenky za 90 Kč v pokladně a na www.cinoherniklub.cz .

Těšíme se na shledanou v Činoherním klubu.

Zdroj: radvan.pacl@cinoherniklub.cz

Autor článku: Informace z divadel