04.05.2016 14:41

Boleslav Polívka, Anna Polívková a Vladimír Polívka – slavný herecký rod ovládne Mezi ploty

Festival Mezi ploty, který se letos v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice koná 28. a 29. května, nejspíš znáte jako hudební událost, na kterou návštěvníky lákají slavné kapely a muzikanti. Před lety ale začínal jako přehlídka hlavně divadelní a svým kořenům se nikdy tak docela nezpronevěřil. Má totiž velkou a kvalitní divadelní část, která by mohla bez problémů obstát i jako samostatná akce. Tentokrát je doopravdy nabitá elitními hereckými osobnostmi – jen z rodiny Polívků přijedou hned tři: Boleslav, Anna a Vladimír.

Největší hvězdou, která vejde na jeviště bohnického Divadla za plotem, tak bude určitě Boleslav Polívka, král české komedie a chytrých klauniád. Na festivalu ho poznáte jako věčného lovce ženských srdcí v autorském představení Pro dámu na balkoně. Sám o této hře říká: „Chtěl jsem udělat představení, z něhož si – jak často říkám – intelektuál odnese své a dělníkovi nevadí. Hraju o lásce, životě, ale spíše o jeho temných stránkách a spodních tónech.
Bolkova dcera Anna Polívková se na stejných divadelních prknech objeví ve hře Divadla LETÍ, která je navzdory provokativnímu názvu 8GB tvrdýho porna citlivou komedií o soukromí lidí, kterým ve štěstí brání strach z intimity. A konečně třetího člena klanu – Vladimíra Polívku – uvidíte v inscenaci Regulace intimity, která se soukromí a důvěrnosti dotýká z trochu jiného úhlu. Dvanáct hereckých individualit souboru 11:55 v ní spolu s divákem zapátrá po tom, jaké je vlastně současné herectví.

Zužovat divadelní nabídku „Plotů“ pouze na Polívkovy by ale rozhodně nebylo fér. V takovém případě byste totiž mohli přehlédnout třeba mimořádné představení Vražedný pátek, ve kterém zazáří další rodinná dvojice: Stanislav Zindulka a Jakub Zindulka, otec a syn. Tohle napínavé drama od Benjamina Kurase, které míchá patos s černým humorem, vám nekonvenčním a možná kontroverzním způsobem zpřítomní jedno z nejtemnějších historických témat: holocaust. V anketě serveru idivadlo.cz se starší z obou Zindulků vyšplhal na stříbrnou příčku kategorie Nejlepší mužský herecký výkon právě díky účinkování v této hře.
Do jiné dějinné epochy a poněkud lehkovážnějším způsobem vás přenese brněnský Komediograf v grotesce Jak se Husákovi zdálo, že je Věra Čáslavská. Tomáš Matonoha v roli Gustáva Husáka – to zní jako nápad, který do Bohnic prostě patří, a hlavně jako předzvěst neobyčejného komediálního zážitku. A v Divadle za plotem zhlédnete ještě hru Návrat mladého prince Vršovického divadla MANA, která navazuje na motivy z Antoina Saint-Exupéryho. I v ní vystoupí velká herecká osobnost – Jan Potměšil – tentokrát po boku mladých lidí s Downovým syndromem, kterým divadlo pomáhá rozvíjet neverbální vyjadřovací schopnosti.

Takhle pestrý je tedy program „kamenného divadla“ festivalu Mezi ploty. Kdybyste se však náhodou na některou inscenaci do hlediště nevešli, přesto nemusíte zoufat. Divadlo se totiž bude hrát taky přímo v rozkvetlém bohnickém parku.
Zejména takzvaná Rodinná zóna festivalu, věnovaná dětem, rodičům a zamilovaným, bude divadelních představení plná.

Tak legendární Teatr Novogo Fronta, který si asi běžně spojíte spíš s „dospěláckými“ tématy, vás v pouličně uličnické grotesce Jungle Joke vtáhne do světa palem, zeber, buvolů a nepředvídatelné dětské fantazie. Husa na provázku přijede s psí pohádkou inspirovanou Karlem Čapkem, která zabodovala třeba na festivalu Dítě v Dlouhé. Vanda Hybnerová s Lucií Kašiarovou se v interaktivním představení Studia ALTA převtělí do nemotorných andělů hlídajících nebeskou bránu – a pobyt v nadpozemském světě si pak může na vlastní kůži zkusit i váš nezbedný potomek.

Soubor Buchty a loutky, který má za sebou už 55 premiér pro děti i dospělé, ale i klipy a animované a loutkové filmy, přiveze půvabnou loutkovou pohádku o princi zakletém do medvěda. A neméně slavné divadlo Minor zase promění docela obyčejné vozidlo v kouzelný autobus, který umí zpívat…
Tradiční i netradiční divadelní formy navíc doplní pěkná řádka novocirkusových představení, která oslovují diváky bez rozdílu věku. Cirkus, který se obejde bez manéže a šikanování zvířat, budou zastupovat uskupení jako Cirkus LeVitare s moderní žonglérskou show, Cirkus TeTy, který se zaměřuje na vzdušnou akrobacii, nebo Long Vehicle Circus se swingově laděnou akrobatickou show na chůdách.
S divadlem se kromě toho setkáte i v Alternativní zóně festivalu. Na Scéně otevřeného umění tam vystoupí různé amatérské a profesionální soubory, které možná nemají ambici být nejlepší, ale o to větší mají chuť společně tvořit a nebojí se ukázat návštěvníkům, co umí.

Nesmí se ovšem zapomenout, že festival Mezi ploty má nejen divadelní složku, ale taky silný hudební lineup. Na hlavní hudební scéně „Central Park“ vystoupí Divokej Bill, Pipes and Pints, Vladimír Mišík, Mňága a Žďorp, Michal Hrůza či Jaroslav Uhlíř. Hiphopová Street Art Zone přivítá jména jako PSH, James Cole, Orion a Pio Squad. V Alternativní zóně zahrají například Lenka Dusilová, Kapitán Demo, Květy a Never Sol a na hudební scénu Rodinné zóny přijedou Pavel Callta, DJ Mardoša, Ondřej Ruml a mnozí další.

Kompletní program všech festivalových zón hledejte na www.meziploty.cz

Autor článku: Michaela Jurenová

Boleslav Polívka, Anna Polívková a Vladimír Polívka – slavný herecký rod ovládne Mezi ploty