16.07.2012 11:11

Bratři Bubeníčkové vystoupí ve Šternberku před zhruba 900 diváky

V plném proudu jsou přípravy na úterní vystoupení českých baletních hvězd Otto a Jiřího Bubeníčkových na hradě Šternberk. Podle představitelů města i pořádajícího olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) jde o vrchol letošní baletní sezony a jediné tuzemské vystoupení tanečních mistrů v Česku. Lístky pro zhruba 900 diváků jsou vyprodány, na hradě poprvé vyroste vyvýšené hlediště. Motoristy čekají dopravní omezení, řekla dnes ČTK mluvčí radnice Irena Černocká.

"Co do kvality účinkujících se jedná o nejvýznamnější akci letošního roku ve Šternberku. Očekává se příjezd stovek návštěvníků z celé České republiky," uvedla Černocká. V souvislosti s konáním akce budou od 18:00 do 24:00 uzavřeny pro motoristy ulice Na Valech, Ořechová, Dřevařská a Pod Mýtem. "Dopravu budou řídit strážníci městské policie. Záchytná parkoviště pro návštěvníky budou u sportovní haly Ecce Homo na ulici Dvorská a na starém startu závodů Ecce Homo," doplnila mluvčí.
Přímo pod hradní věží vyroste speciálně dovezené vyvýšené hlediště. Přestože jsou už vstupenky vyprodány, památkáři nabídnou ještě několik míst navíc. "Areál bude otevřený od 20:30. Vystoupení bude za každého počasí, na místě se budou prodávat pláštěnky. Podle meteorologů by ale pršet nemělo," uvedla Marcela Tomášková z olomouckého pracoviště NPÚ. Podle ní jsou už tanečníci ve Šternberku.

České baletní hvězdy působící v Německu, Otto a Jiří Bubeníčkovi, se představí spolu s dalšími sólisty evropských scén. Během večera bude mít evropskou premiéru balet Gentle Memories, v němž účinkuje primabalerína Mariinského divadla v Petrohradu Jekatěrina Kondaurovová. "Jedná se o strhující představení baletního souboru, složeného z vynikajících tanečních sólistů předních evropských scén pod vedením bratří Bubeníčků. Představí díla Le Souffle de l'Esprit, Gentle Memories a Obraz Doriana Graye," uvedla Tomášková.
Sourozenci Bubeníčkovi spolupracují s NPÚ podruhé. Loni vystoupili na zámku ve Velkých Losinách, sledovalo je 650 diváků. Umělci byli z představení v exteriérech renesanční památky nadšení, a proto přijali pozvání k vystoupení na dalším památkovém objektu. Kromě kulturního zážitku je akce významná i pro propagaci památky.
Jiří a Otto Bubeníčkovi se narodili roku 1974 v cirkusové rodině. Po absolvování pražské Taneční konzervatoře vstoupili do Neumeierova hamburského souboru, což odstartovalo jejich kariéru. Otto nyní působí v Hamburku jako první sólista, Jiří je prvním sólistou v Semperově opeře v Drážďanech.

Autor článku: ČTK: srd, snm

Bratři Bubeníčkové vystoupí ve Šternberku před zhruba 900 diváky