16.04.2003 00:00

Bratři Karamazovi od J. A. Pitínského

Před dvěma lety poprvé se Slováckým divadlem v Uherském Hradišti spolupracoval režisér J. A. Pitínský. Na jevišti tenkrát inscenoval s úspěchem příběh Gabriely Preissové Gazdina roba. Po dvou letech se Pitínský do Uherského Hradiště vrátil, aby zde poprvé ve své kariéře nastudoval dílo F. M. Dostojevského a to rovnou jeho slavné drama Bratři Karamazovi.

Inscenace diváky zavede do malého ruského města devatenáctého století, které žije vraždou bohatého kupce. Hlavním podezřelým je vlastní syn zavražděného. Postupné řešení případu však rozplétá složité rodinné vztahy a jejich vlivy na jednotlivé členy rodiny. „Samozřejmě, že my na jevišti jsme nechtěli převyprávět příběh prokletého rodu Karamazovců z psychologického hlediska, naše inscenace není klasickým detektivním pátráním po vrahovi, ale prostřednictvím osudů jednotlivých postav režisér vytvořil metaforu života a smrti, metaforu o smyslu života jako takového,“ vysvětluje dramaturgyně Iva Šulajová. Režisér k tomu použil upravenou dramatizaci, kterou v osmdesátých letech vytvořil spolu s Peterem Scherhauferem pro brněnské Divadlo Husa na provázku. Podtitul hradišťské inscenace zní „Podle nerealizovaného filmu Sergeje Ejzenštejna“. Režisér to vysvětluje takto: „Podtitul zní asi poněkud drze, protože jaký nerealizovaný film, když není ani žádný filmový scénář?! V inscenaci ale chtějí znít představy vzaté z Ejzenštejnových poznámek. Věděl jsem, že Ejzenštejn chtěl film natočit. Z Moskvy nám tedy přivezl Pavel Prochor Procházka skici a poznámky, podle kterých měl vzniknout. Bylo mi velkou inspirací, jak Ejzenštejn o látce přemýšlel, co chtěl akcentovat. Některé věci jsou ale zkrácené nebo se dynamizují jakoby střihy.“ dodává Pitínský.

Muziku, která vychází jednak z ruské filmové hudby, ale uplatňuje také motivy sborových chorálů, napsal dlouholetý Pitínského spolupracovník Petr Hromádka. Scéna je z dílny Jána Zavarského, návrhy kostýmů vytvořila Kateřina Bláhová. Hlavní role v inscenaci Bratři Karamazovi hrají Vladimír Doskočil (starý Karamazov), Tomáš Šulaj (Dmitrij), Zdeněk Trčálek (Ivan), David Vaculík v alternaci s Jiřím Hejcmanem (Aljoša), Josef Kubáník (Smerďakov), Irena Vacková v alternaci s Annou Michlíčkovou (Kateřina), Jitka Josková (Gruša), Helena Jará v alternaci s Alexandrou Vronskou (Lise) a další. Premiéry proběhly 9. a 10.listopadu 2002. Bratři Karamazovi Slováckého divadla byli okamžitě po premiéře označeny za divadelní událost sezóny především kvůli objevnému výkladu, mistrné režii a hereckým výkonům.

Recenze, fotogalerie, rozhovory a další informace na: http://sd.uh.cz

dramaturgie@uh.cz

Autor článku: příspěvky veřejnosti