08.03.2017 10:39

Brilantní hra podle filmu Woodyho Allena odhalí, jak spolu souvisí box a láska nebo současná romantická komedie s antickou tragédií

Novinkou pražského Divadla pod Palmovkou bude 10. března premiéra hry Woodyho Allena Mocná Afrodíté, která vznikla podle jeho úspěšné filmové komedie. Mimo jiné odhalí, jak spolu souvisí box a láska či současná romantické komedie s antickou tragédií. Inscenaci nastudoval režisér Vojtěch Štěpánek, objeví se v ní například Zdeněk Kupka, Tereza Dočkalová, Vendula Fialová, Stanislav Šárský a Ondřej Volejník.

„Allenova Mocná Afrodíté je nesmírně zábavná a chytrá komedie, jejímiž hrdiny jsou vcelku obyčejní lidé s obyčejnými přáními a touhami. Do jejich života však fatálně vstoupí láska a náhoda. V tom Allenův text připomíná antické tragédie, přestože má naštěstí do tragiky hodně daleko. Naopak patří mezi nejoptimističtější, nejzábavnější a nejdojemnější díla tohoto amerického filmaře," řekl na setkání s novináři dramaturg Ladislav Stýblo.

Manželka hlavního hrdiny jednoho dne adoptuje chlapečka, který okolí oslňuje svým nadáním a schopnostmi. Když se však rozhodnou překročit pravidla a přes zákaz zjistit, kdo je jeho biologickou matkou, spustí se řetězec neuvěřitelných situací, které vyprovokují k akci dokonce i opravdový antický chór.

Podle Stýbla byl Allenův snímek z roku 1995 opakovaně v různých kategoriích nominován na řadu prestižních ocenění včetně těch za nejlepší scénář, film a režii. „Ani tady nechybí inteligentní, rafinovaný a kultivovaný, ale zároveň i dosti přímočarý humor, psychologicky propracované jednání postav a ironie, která se často projevuje prostřednictvím důmyslného zapojení citací a odkazů na dobře známá umělecká díla," dodal dramaturg. Zároveň soudí, že podle této komedie může být překročení hranic a nabourání řádu za jistých okolností i prospěšné, pokud k němu dochází z čistých a nesobeckých pohnutek. „Podobně může někdy neplánovaná nevěra paradoxně upevnit uvadající manželství, protože umožní vidět partnera v novém světle," dodal.

Českou premiéru měla divadelní verze tohoto filmu Božská Afrodíté v roce 2003 v pražském Disku. Po devíti letech ji nastudovali v Divadle na Vinohradech a o dva roky později v Chebu.

www.podpalmovkou.cz

Autor článku: ČTK: bor, snm