19.10.2017 10:25

Britská inspirace českého Saturnina ožije na Kampě

Dokonalá pitomost - tak se jmenuje hra britských autorů Davida a Roberta Goodalových ověnčená Cenou Laurence Oliviera za nejlepší komedii roku, kterou v neděli 22. října uvede poprvé na českých jevištích Divadlo NaHraně na pražské Kampě. Novinka oživuje populární dvojici charismatického gentlemana Bertieho Woostera a jeho vychytralého, sarkastického sluhy Jeevese, které přivedl na svět známý britský humorista Sir P. G. Wodehouse. Do češtiny bylo dosud přeloženo na 60 Wodehousových knih, Zdeňka Jirotku dokonce všehoschopný a nepředvídatelný sluha Jeeves inspiroval k napsání české varianty, legendárního Saturnina.

V hlavních rolích světoznámé komické dvojice se představí Pavel Kryl a Ondřej Novák (známý z filmů Lidice či Fair Play). Řešit budou mimo jiné, jak získat pro strýce vzácnou starožitnost či jak zachránit tetičku před vězením. Doplní je Barbora Vyskočilová, populární herečka ze seriálů Expozitura nebo Ulice.

Divadlo NaHraně zahajovalo svou činnost před téměř deseti lety českou premiérou komedie Patricka Barlowa Mesiáš, kde si Ondřej Novák s Pavlem Krylem vyzkoušeli ostrost britského humoru i střídání několika desítek rolí během jediného večera. Režisérem byl tehdy, stejně jako v případě novinky, dnešní umělecký šéf činohry libereckého Šaldova divadla Šimon Dominik.

„Ta hra je fantastická, s obrovskou porcí chytrého humoru. Nicméně rozlišovat mezi deseti postavami v podání tří herců je někdy pěkný oříšek,“ říká režisér ke vzniku inscenace. „S Londýnem jsme museli obsazení konzultovat, v původní produkci navíc účinkovali tři muži. Služebná Emma (v originále sluha Seppings) v podání Báry Vyskočilové je tedy česká specialita, z Londýna nám udělili výjimku,“ dodává Dominik.

Po závažnějších kusech Vanilková džungle a Paralelní vesmíry jsme se vrátili k situačnímu humoru a ryzí britské komedii,“ připojuje se herec Ondřej Novák. „Na rozdíl od Mesiáše, který nám dával poměrně velký prostor pro improvizaci, je text Dokonalé pitomosti na herce přísnější. Spíš než přes figury, které jsou samy o sobě nesmírně zábavné, se musíme řídit situacemi, ve kterých se moje postava zoufale topí a ze kterých ji sluha Jeeves dokáže vždy originálním způsobem dostat,“ doplňuje Novák, představitel gentlemena Bertieho Woostera.

Původní londýnská inscenace pracovala s téměř neomezenými technickými možnostmi londýnského Richmond Theatre, pro českou premiéru bylo třeba vytvořit minimalistické a přesto naprosto funkční a originální scénické řešení. „Nikdo jiný než scénograf Karel Čapek u nás nic podobného neumí. Z výsledku jsme nadšení a diváci budou určitě překvapení,“ říká režisér Šimon Dominik.

Hra vznikla podle knihy P. G. Wodehouse Krédo rodu Woosterů z roku 1938, od své premiéry v roce 2013 se těší velké popularitě v domovském Londýně i na mezinárodních turné. Divadlo NaHraně ji kromě pražského divadla Kampa uvede i na zájezdech po celé republice.

http://www.divadlonahrane.cz/

Autor článku: Petra Náhlíková