14.10.2017 11:10

Britský mistr taneční improvizace vystoupí ve Studiu Alta

Své nejnovější sólo nazvané Interview uvede dnes večer ve Studiu Alta britský tanečník, choreograf a mistr improvizace Julyen Hamilton. V inscenaci propojujícím poezii a pohyb se představí jako tazatel i dotazovaný v rozhovoru.

Julyen Hamilton je tanečník, choreograf, básník, pedagog a hudebník, který na taneční scéně působí 40 let. Narodil se a vyrůstal ve Velké Británii. V 70. letech, v období radikálního experimentování, trénoval v Londýně. Jeho tvorba je převážně improvizovaná. V přítomném okamžiku komponuje tanec i text, který je často součástí díla.

Jeho práce s textem přirozeně propojuje jeho letitou zkušenost s tvůrčím psaním a tancem. Ve své práci s jeho souborem Allen's Line režíruje tanečníky a světelné designéry, výsledkem čehož jsou bezprostřední díla vznikající tady a teď.
Od 80. let tvoří v úzké spolupráci s mnoha hudebníky z celé Evropy. S některými hudebníky pořádá i autorská čtení svých básní. Je také uznávaným pedagogem; ve své pedagogické činnosti vychází ze svého výzkumu techniky a improvizace, přičemž se zaměřuje zejména na prostor, čas, hlas a dramaturgii.

V Praze už se představil několikrát, v roce 2015 uvedl ve studiu Alta své sólo Play a rok poté zde hostoval v rámci hudebního festivalu Vs. Interpretation.

https://www.altart.cz/

Autor článku: ČTK: hrm, jw