15.01.2018 12:33

Brněnská inscenace ukazuje svody silných vůdců a násilných idejí

Na nebezpečí silných vůdců a násilných ideologií poukazuje hra Vnitřní nepřítel, kterou jako první soubor v Česku nastudovala brněnská Polárka. Současná francouzská autorka Marilyn Matteiová v dramatu popisuje příběh středoškolských studentů, jejichž spolužák se přidal k takzvanému Islámskému státu.

„Hledali jsme text, který by promlouval k dnešním náctiletým ústy jejich vrstevníků, který by pro ně nebyl jen výčtem faktů, ale mohl se jich skutečně osobně dotknout a otevřít témata, která je mohou pálit," uvedl umělecký šéf divadla Jan Cimr. Inscenaci režíroval bývalý šéf Činoherního studia v Ústí nad Labem Filip Nuckolls.

Polárka hraje Vnitřního nepřítele na své Malé scéně, která se proměňuje v oprýskanou garáž. Dvojice středoškoláků tam vězní dívku, kterou podezírají z úmyslu přidat se, podobně jako před časem jiný ze spolužáků, k teroristické organizaci. Pod vlivem autoritativního a charismatického školního vychovatele však sami dovedou děj až k tragickému konci.
Inscenace je určená pro střední školy a dospělé publikum. Komorní prostor Malé scény podle divadelníků vytváří intimní a působivé prostředí, ve kterém má divák příběh a jeho protagonisty doslova na dosah ruky. Hra o podlehnutí vlastnímu strachu a ztrátě soudnosti tak nabývá velmi osobní rozměr, kdy se "vnitřní nepřítel" může skrývat doslova v každém divákovi.
Hra podle tvůrců brněnské inscenace ukazuje, že tím skutečným nebezpečím je strach, podlehnutí manipulaci a iluzi silného vůdce a že skutečnou tragédii způsobuje k nepoznání překroucený dobrý úmysl.

http://www.divadlopolarka.cz/

Autor článku: ČTK: tmd, kš