20.10.2007 00:00

Brněnská Reduta se podle nového šéfa otevře i menšinovým žánrům

Brno 20. října (ČTK) - Historická budova divadla Reduta, kterou v roce 2005 získalo brněnské Národní divadlo, se v budoucnu otevře i menšinovým žánrům a prostor v ní dostanou také alternativně laděné soubory. Nový šéf Reduty Petr Štědroň chce pro divadelní a hudební produkce využívat kromě sálu také gotická sklepení pod Redutou. Tradicí by se měl stát festival malých činoher Redfest, jehož první ročník právě začal, řekl ČTK Štědroň jmenovaný nedávno novým ředitelem Národního divadla Danielem Dvořákem.

Reduta dosud sloužila především pro komornější inscenace činohry, baletu i opery Národního divadla. "Chtěli bychom posílit a zkvalitnit hostování, rozšířit spektrum Reduty a otevřít ji co nejvíce žánrům a co nejširšímu spektru diváků. Od těch velmi konvenčních až po ty hledající a toužící po experimentu," uvedl Štědroň. O stálé spolupráci prý jedná například s Komorní operou JAMU, Malým divadlem kjógenu nebo sdružením Rept, které zastřešuje mladé brněnské divadelníky, hudebníky i výtvarníky.

Rozlehlá sklepení Reduty se zachovalými gotickými klenbami dosud znali jen pamětníci vinárny, která tam bývala před uzavřením a rekonstrukcí jedné z nejstarších divadelních budov ve střední Evropě, kde kdysi hrál i malý Mozart. "Je to atraktivní a akusticky velice kvalitní prostor," míní Štedroň, který doufá, že sklep ožije nejrůznějšími kulturními akcemi.

Festival Redfest nabídne ode dneška do 26. října šest menších činoherních inscenací Národního divadla, konkrétně Švédský stůl, Hru o Janáčkovi, Osiřelý západ, Démony, Terasu a nedávno premiérově uvedenou hru Jak se bavil pan Sloane. Dramaturgové na přehlídku pozvali i pražské Divadlo Komedie s inscenací Davida Jařaba Žižkov.

tmd snm

Autor článku: ČTK