30.05.2006 00:00

Brněnské divadlo stáhlo hry, které uvádělo bez platné licence

Brno 30. května (ČTK) - Brněnské Divadlo v 7 a půl stáhlo z repertoáru šest her inspirovaných známými knihami a filmy. Podle brněnského vydání deníku Rovnost je důvodem porušování autorských práv. Vedení souboru údajně nezaplatilo licence nutné pro uvedení adaptací.

"Divadlo v 7 a půl má na některé hry licence, které neplatí. Na jiné licence nemá vůbec," řekl listu šéf agentury Dilia Jiří Srstka. Ministerstvo kultury údajně rozhodlo, že nelicencované hry musí divadlo stáhnout, u dalších musí dodatečně zaplatit.

"Jednoduše se vyskytly problémy s autorskými právy. V současné době se snažíme dát to do pořádku," uvedl ředitel divadla Matěj T. Růžička. Podle odborníků dotázaných listem hrozí divadlu pokuta až dva miliony korun.

Z repertoáru mizí například Lolita podle Vladimira Nabokova, Solženicinův Jeden den Ivana Děnisoviče, Sto roků samoty Gabriela Garcíi Márqueze nebo Cabiria podle Felliniho filmu.

Divadlo v 7 a půl je nezávislou scénou a každoročně se potýká s finančními problémy. Letos dostalo od magistrátu rekordně nízké dotace. "V současné době to vypadá, že dokončíme sezonu 2005-2006. Ale nemohu říct, co bude dál," řekl Růžička.

tmd fcz

Autor článku: ČTK