10.03.2006 00:00

Brněnské Janáčkovo divadlo čeká oprava jeviště

Brno 10. března (ČTK) - Přibližně 20 milionů korun bude stát rekonstrukce jeviště a technického zázemí brněnského Janáčkova divadla. Práce se uskuteční v létě, aby divadlo mohlo po prázdninách znovu sloužit kultuře. Firmu, která rekonstrukci provede, vybere v nejbližších týdnech vedení města ve výběrovém řízení, řekl dnes novinářům náměstek brněnského primátora Jan Holík.

"Doufáme, že to stihneme. Technické zařízení jeviště je značně zastaralé. Slouží od vzniku divadla, tedy téměř 40 let a je nutné jej vyměnit," řekl.

Divadlo potřebuje ještě větší finanční injekci. Až na půl miliardy korun se odhadují náklady spojené s rekonstrukcí hlediště a dalších prostor. Objekt potřebuje nové topení, opravu rozvodů vody, elektřiny a také modernizaci výtahů.

Představitelé Brna zaslali v lednu dopis ministru kultury Vítězslavu Jandákovi s žádostí o pomoc. Podle některých radních by mohlo být divadlo při úpravách přeměno na prostor vhodný k pořádání symfonických koncertů.

V letech 2000 až 2002 získalo divadlo novou fasádu. Rekonstrukce pokračovala i v následujících letech. V roce 2004 stavbaři upravili šatny pro umělce, toalety ve foyeru a střechy nad atriem.

Vladimír Klepáč jpt

Autor článku: ČTK