03.04.2019 16:26

Brněnské kulturní organizace vyzvaly vedení města k vyhlášení stavu klimatické nouze

Brněnské kulturní organizace vyzvaly vedení města k vyhlášení stavu klimatické nouze. Samospráva by podle jejich výzvy měla zpracovat ucelenou koncepci a hledat cesty ke snížení emisí skleníkových plynů. Divadla, galerie a další instituce chtějí jít lidem v ekologickém chování příkladem.

Centrum experimentálního divadla (CED) podle ředitele Miroslava Oščatky začne víc sledovat spotřebu tepla. V domácnostech i veřejných institucích se prostory často zbytečně přetápí na teploty výrazně překračující 20 stupňů, uvedl Oščatka.

„Samozřejmostí je přechod na úsporné řešení osvětlení a recyklace materiálů při výrobě scény a kostýmů. Takových bodů je řada. Primární je ale zavádění obnovitelných zdrojů energie a podpora nulových budov - a to je zejména věc města," uvedl Oščatka. Divadla jsou podle něj připravená o problémech klimatu informovat veřejnost a vzdělávat ji. Například HaDivadlo připravuje sezonu zaměřenou na ekologická témata.

Výzvu motivovala obava z nevratné klimatické změny. Odkazuje ke zprávě mezivládního panelu OSN, podle které má lidstvo poslední šanci zachovat poměrně stabilní klima. Výzvu vedle CED podpořilo Národní divadlo Brno, nakladatelství Host, Moravská zemská knihovna, Moravská galerie, klub Fléda nebo festival Serial Killer.

Podle radního pro kulturu Marka Fišera (za Piráty) bere vedení Brna výzvu vážně a udělá vše pro to, aby se její obsah co nejvíce odrážel v každodenní politice města. Koaliční Piráti chtějí například iniciovat vznik pracovní skupiny zástupců města a logistických firem.

„Cílem by mělo být memorandum o spolupráci města s firmami, které řeší městskou logistiku. Vzorem pro takovou spolupráci může být pro Brno nizozemský Groningen, kde podobný dokument vznikl v roce 2014," uvedl Fišer. Groningen si podle něj vytknul za cíl, aby městská logistika byla do roku 2025 bezemisní.

Výzva kulturních organizací má však i své kritiky. Bývalému primátorovu náměstkovi Robertu Kotzianovi ze spolku Brno+ vadí, že se představitelé příspěvkových organizací - CED a Národního divadla Brno - pustili do „politického aktivistického angažmá". „Tuto silně politickou aktivitu dvou zmíněných městských organizací považujeme za nepřijatelnou a skandální. Od vedení města očekáváme směrem k těmto organizacím razantní kroky," uvedl Kotzian.

Autor článku: ČTK: Jan Tomandl, ktp

Brněnské kulturní organizace vyzvaly vedení města k vyhlášení stavu klimatické nouze

Zprávy

05.08.2022

Zemřel herec Karel Richter

Ve věku 96 let dnes zemřel Karel Richter, jeden z nejstarších českých divadelních, filmových a televizních herců, zkušený dabér a také dlouholetý ředitel Divadla Jiřího Wolkera.

05.08.2022

Tvorba studentek Katedry scénografie DAMU je přes léto k vidění v pražském metru

Divadelní fakulta Akademie múzických umění v Praze společně s Divadlem DISK využívá od konce června nový výstavní prostor ve stanici Můstek metra A. Cestující, kteří metro opouštějí výstupem vedoucím přímo na střed Václavského náměstí, tak mají možnost seznámit se s tvorbou studentek Katedry scénografie DAMU, jež mimo jiné zahrnuje také část letošní klauzurní výstavy tradičně konané v Divadle DISK.

03.08.2022

Ministerstvo kultury rozdělilo první finanční prostředky z Národního plánu obnovy

Na základě výzvy na podporu projektů se zahraničním přesahem, kterou Ministerstvo kultury vyhlásilo v květnu letošního roku, byly rozděleny první finanční prostředky z Národního plánu obnovy. Mezi úspěšné příjemce patří například Divadelní ústav – Institut umění, který svými projekty bude podporovat prezentace hudebníků a divadelníků v zahraničí, umělecké stáže či vzdělávací akce na rozvoj dovedností aktérů z oblasti kulturních a kreativních odvětví. Moravská zemská knihovna/Literární centrum pomůže tvůrcům literatury pro děti a mládež se prosazovat v zahraničí.