23.05.2016 10:30

Brněnský Buranteatr uvedl premiéru hry Univerzální sci-fi

Nezávislý divadelní soubor Buranteatr uvedl premiéru hry s názvem Univerzální sci-fi. Režisér Šimon Caban představil hru, která je částečně parodií na žánr sci-fi, pohrál si v ní s popkulturními symboly a zároveň líčí fiktivní příběhy herců, kteří natáčejí pro ČT Brno fiktivní nikdy nekončící seriál Cosmotrip.

"Původně mělo jít o parodii na sci-fi žánr, ale inscenační záměr se hodně posunul. Začali jsme rozvíjet osudy herců, kteří hrají v nekonečném sci-fi seriálu. Většina herců tak hraje herce, kteří v inscenaci vystupují pod vlastními jmény," popsal Caban. Scénář vycházel ze synopse Michala Isteníka, který ve hře sám hraje.
Caban už pro Buranteatr režíroval ironickou kabaretní koláž Pán s kaméliemi a Isteník ho pozval k další spolupráci. "Hra začala vznikat na základ pouze dvoustránkové synopse a až v průběhu zkoušek jsme na základě kolektivních improvizací napsali s Michalem Isteníkem scénář, který procházel ještě poté bouřlivým vývojem. Dal jsem přednost herecké akci před výtvarnými berličkami rekvizit a výpravy," popsal Caban.

Příběh se odehrává ve vzdálené galaxii na planetě Kachnax, které vládne mocná velekněžka Alegna a obává se návštěvy kosmonautů ze Země. Je doplněný příběhem herců, kteří právě o Kachnaxu natáčí pro Českou televizi Brno seriál Cosmotrip.
"Inscenace má vlastně tři proplétající se dějové linie - jednak úryvky ze samotného fiktivního seriálu Cosmotrip, jednak fragmenty "příběhů ze zákulisí" a zpovědi herců v seriálu hrajících a konečně příběh scénáristy seriálu, který se postupně víc a víc potýká s otázkou, proč ještě nikdy nepotkal producenty, pro které seriál píše," popsal dramaturg Jan Šotkovský.

http://www.buranteatr.cz/ 


Autor článku: ČTK: mei, gcm

Brněnský Buranteatr uvedl premiéru hry Univerzální sci-fi