11.09.2017 15:46

Brno nabídne premiéru opery o pravidlech slušeného chování

Divadlo Reduta v Brně nabídne příští pátek světovou premiéru opery nazvané Pravidla slušného chování v moderní společnosti podle divadelní hry, kterou vytvořil jeden z nejvýznamnějších dramatiků konce 20. století Jean-Luc Lagarce. Seznámí s pravidly slušného chování od narození až po úmrtí, řekla dnes novinářům dramaturgyně Patricie Částková. Autorem libreta a zároveň režisérem je Jiří Adámek a autorem hudby Michal Nejtek. Na jevišti bude pět účinkujících - čtyři pěvci a jeden herec.

Představení začne v 19:00 a potrvá hodinu a 25 minut. Podle Částkové je hra francouzského dramatika monodrama pro jednu herečku. „Hra sama o sobě má krásnou a bohatou řeč, je to spád, že se na člověka hrnou pravidla různě prokládaná určitým opakováním. Námět je mnohem starší a je založený na knize etikety z 19. století baronky Staffe," řekla Částková.

Adámek uvedl, že opera nabídne čtyřpostavu věrozvěstů slušného chování. O soprán se postará Marta Reichelová a Daniela Straková-Šedrlová, o mezzosoprán Jitka Klečanská a o bas Josef Škarka. Jediným hercem bez zpěvu bude Petr Vančura, který ztvární několik postav. „Pěvci jsou nositeli řádu a pravidel, já budu hrát toho neřáda, který tam vnáší nepořádek," řekl Vančura.

Scéna je dílem Ivana Kanhäusera a kostýmy vytvořila Adriana Černá. Orchestr bude podle Nejtka tradičního složení a bude mít 24 muzikantů. V plánu je dalších devět repríz opery, část je v září a říjnu, zbytek v lednu a červnu příštího roku.

Soudobá operní díla mají na repertoáru Janáčkovy opery Národního divadla Brno své místo po celou dobu její existence a současné umělecké vedení na tuto tradici už několikátou sezonu navazuje. V sezoně 2015/2016 uvedlo českou premiéru opery Powder Her Face Thomase Adése a v sezoně 2016/2017 českou premiéru Lásky na dálku finské skladatelky Kaaji Saariahové. Umělecký šéf Janáčkovy opery Jiří Heřman řekl, že jsou aktuálně zadané tři nové opery a pro tu první byl osloven právě tým Nejtka a Adámka.

www.ndb.cz

Autor článku: ČTK: hor, kš