31.08.2017 11:52

Brno nechá za 15 milionů opravit budovu Městského divadla v Lidické ulici

Brno nechá v příštích dvou letech za 15 milionů korun zrekonstruovat budovu Městského divadla Brno v Lidické ulici. Objekt sousedí s další budovou divadla, kde je nový vchod. Radní schválili investiční záměr, díky němuž bude celé divadlo v moderním hávu, sdělil ČTK mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek. Oprava čeká fasádu, střecha i okna. Poslední velkou divadelní stavbou v Lidické byla v roce 2004 nová hudební scéna.

Oprava se dotkne památkově chráněné budovy na adrese Lidická 14, proto je nutné veškeré práce koordinovat s památkáři. „Měnit se budou kastlová okna za stejná nová směrem do ulice, stejně tak se budou měnit jednoduchá okna do dvora. Proměnou projde fasáda směrem do ulice včetně kamenných soklů s důrazem na zachování všech původních prvků i fasáda směrem do dvora. Je potřeba udělat novou střechu včetně nového dřevěného krovu. Plechovou krytinu nahradí keramické střešní tašky," popsal Poňuchálek. Potřeba je také sanovat základové konstrukce a na půdě rozvést novou elektroinstalaci.

Divadlu patří tři sousedící budovy v Lidické ulici, opravovat se bude prostřední z nich, která je více než 100 let stará a její průčelí je typické klasicizujícími prvky.

Městské divadlo Brno vzniklo pod současným názvem v roce 1993 a navazovalo na starší historii. Již o rok dříve se stal ředitelem Stanislav Moša, který určil nový umělecký kurz a již řadu let je divadlo divácky velmi úspěšnou scénou.

http://www.mdb.cz/

Autor článku: ČTK: mei, sd