26.08.2013 12:48

Broadway chystá muzikál podle filmu Amélie z Montmartru

Newyorská Broadway chystá muzikál podle populárního francouzského filmu Amélie z Montmartru z roku 2001. Spekulace médií potvrdil hudebník Dan Messé, jenž má být hlavním tvůrcem adaptovaného příběhu o plaché číšnici rozdávající štěstí.

"Není to nejlépe střežené tajemství, ale stejně jsem šťastný, že mohu oznámit, že jsme byli pověřeni přenést filmovou Amélii na Broadway," napsal Messé na Facebooku.
Hudbu k muzikálu složí Messé ve spolupráci se skladatelem Nathanem Tysenem, libreto napíše dramatik Craig Lucas.
Časopisu Paste Magazine Messé řekl, že je dlouholetým fanouškem filmu a také jeden ze songů jeho skupiny Hem, Half Asleep z roku 2007, jím byl inspirován.
"Takže už jsem pro ty postavy napsal píseň, ale pak trvalo dlouhá léta, než jsem získal práva," řekl Messé. Slavnou původní hudbu k filmu od Yanna Tiersena označil za jednu z nejlepších vůbec. "Je to jeden z důvodů, proč ten film miluju," řekl hudebník.
Muzikál však má být odlišný. "Nehodlám dělat pařížskou hudbu. Myslím, že do své skladby dokonce nezařadím ani akordeon," uvedl Messé s tím, že hudba bude vycházet z něho a bude víc než cokoli jiného "hyperromantická" a rozpustilá.

Film Amélie z Montmartru režiséra Jeana-Pierra Jeuneta v roce 2001 zvítězil v Karlových Varech, a zahájil tak cestu po světě provázenou dalšími festivalovými úspěchy. V titulní roli Amélie excelovala Audrey Tautouová, která se díky tomuto snímku stala hereckou hvězdou. Ve Francii, kde ho v kinech vidělo 8,6 milionu diváků, film získal čtyři Césary a v Americe byl nominován na pět Oscarů.
Sám režisér filmu nicméně v rozhovoru pro francouzský rozhlas uvedl, že je z plánu změnit "Amélii" na muzikál znechucený - a práva prodal jen proto, aby podpořil charitu. Jeunet dodal, že Broadway vášnivě nenávidí a má hrůzu z muzikálů; přesto se nakonec rozhodl prodat práva a výtěžek dát na financování lékařské péče pro děti.
"Nenávidím Broadway. Myslím, že je to samotné ztělesnění nevkusu," řekl francouzský režisér, kterého citovala agentura AFP. "Dlouhou dobu jsem odolával a odmítal všechny nabídky. Ale o deset let později je tu tak trochu krize. Podporuji organizaci Mecenat Chirurgie Cardiac. Záchrana jednoho dítěte stojí 10.000 eur (přes čtvrt milionu Kč) a já už jsem pomohl zachránit dobrou desítku dětí. A tak jsem si pomyslel, že tohle by mohla být příležitost zachránit další," dodal.
"Mohu vám ale říct, že se na to nepůjdu podívat a nechci o tom ani slyšet, nebudu poslouchat, co s tím dělají," uvedl Jeunet.

Autor článku: ČTK: dk, zd,p pmh

Broadway chystá muzikál podle filmu Amélie z Montmartru