27.09.2016 14:19

Bubeníčkové zahájí festival Zlatá Praha, naposled vystoupí v ČR

Definitivně poslední vystoupení, kterým se slavní tanečníci bratři Bubeníčkové rozloučí s českým publikem, zahájí ve středu festival Zlatá Praha. Autorské představení Orfeus, jímž završují svou taneční kariéru, kvůli velkému zájmu uvede Česká televize v přímém přenosu. Na dnešní tiskové konferenci to řekli organizátoři festivalu, který už více než pět desítek let představuje televizní hudební a taneční pořady. Novinkou letošního ročníku jsou také televizní pořady z oblasti divadla.

Jejich soutěž je doplněna videotékou, premiérovými projekcemi a workshopy pro širokou veřejnost. Festival na Nové scéně potrvá do 1. října. Bubeníčkové, kteří na festival přijeli ze svých působišť v Německu, uvedou další festivalový den také dokument zachycující poslední roky své taneční kariéry; napříště se plánují věnovat zejména choreografické práci. Na Zlatou Prahu přijíždí i primabalerína Daria Klimentová. "V pátek 30. září se divákům osobně, při předpremiéře nového cyklu Příběhy Darii Klimentové, představí jako zasvěcená průvodkyně po nejznámějších baletních dílech světové historie, a zároveň právě jako autorka skvělých fotek. Výstava jejích snímků bude po celou dobu festivalu zdarma k vidění ve foyer Národního divadla," řekl Tomáš Motl, ředitel festivalu Zlatá Praha a výkonný ředitel ČT art.

Bratři Jiří a Otto Bubeníčkovi, kteří více než dvě desítky let tančili v prestižních zahraničních souborech, před dvěma lety oslavily čtyřicetiny. S českým publikem se během září v několika městech loučili na turné s představením Orfeus. Inscenace v podobě směsi současného tance, mluveného slova a klasické i elektronické hudby režíroval tandem SKUTR.
"Jsou to krásné pocity, užít si to a znovu po 23 letech objevit Českou republiku. Jsou to hezké pocity a vzpomínky. Ale osobně si to neuvědomuji, že je to poslední. Já už jsem se v Drážďanech rozloučil v listopadu, brácha v červenci v Hamburku, pak jsme měli možnost rozloučit se tady s českým publikem. Opravdu je to asi poslední. I když Daria se taky loučila pár let... Nevím. Je to poslední, necháme to tak," řekl s úsměvem Jiří Bubeníček, který většinou mluví i za své dvojče Ottu.

Festival je podle pořadatelů unikátní nejen dlouhou historií, ale i možností vidět v takovém množství nejlepší filmy z oblasti klasiky, současné hudby, jazzu a world music, televizní zpracovaní oper, divadla či baletních představení. Mnohé z nich navíc před jejich televizní premiérou.
Do soutěže se přihlásilo 84 snímků z 18 zemí a jsou mezi nimi četné rarity. Vedle tradičních portrétů například Leonarda Bernsteina či Zubina Mehty je to třeba silný příběh syrsko-palestinského pianisty, který hraje na klavír přímo na ulici v ruinách zničeného Damašku, nebo balet natáčený v CERNu v urychlovači částic. Jiný pořad ukáže spojení dvou žijících legend, kdy inscenaci Pucciniho opery Gianni Schicchi s Plácidem Domingem v hlavní roli režíroval v losangeleské opeře Woody Allen.

http://www.ceskatelevize.cz/specialy/zlatapraha/ 

http://www.bubenicektour.cz/


Autor článku: ČTK: hrm, mal

Bubeníčkové zahájí festival Zlatá Praha, naposled vystoupí v ČR