05.01.2017 13:08

Buranteatr představí originální zpracování Dostojevského Něžné

Brněnské divadlo Buranteatr příští týden uvede novou inscenaci na motivy povídky Něžná od Fjodora Michajloviče Dostojevského. Bude to pohybová tragikomedie o samotě a egoismu, sdělil ČTK mluvčí divadla Miroslav Ondra.

Inscenace Buranteatru je podle tvůrců originální v tom, že přináší vlastní výpověď zemřelé ženy. V předloze totiž příběh vypráví pouze její manžel. "Původní postava mrtvé manželky bude mluvit se svým mužem, a tím vytvoří vyváženější pohled na předchozí vztah," řekla ČTK dramaturgyně Sabina Machačová.
Hlavní a zároveň jediné role v inscenaci jsou zastavárník a jeho manželka, označovaná jako Něžná, která spáchala sebevraždu skokem z okna. Právě moment po její smrti si umělci zvolili jako výchozí a jedinou situaci tragikomedie. Rozhovor manželů postupně otevírá divákům pohled na jejich předchozí vztah. Témata lásky, samoty a strachu bude doplňovat i humor. "Snažili jsme se zachovat humoristickou složku, která je založena zejména na charakteru postav," doplnila Machačová.

Režisérem inscenace je Juraj Augustín. Oproti jeho předchozí tvorbě má podle něj Něžná intimnější atmosféru. V hlavních rolích se představí Alžběta Vaculčiaková a David Tchelidze. Inscenaci dotváří autorská elektronická a instrumentální hudba Ondreje Kalužáka. Představení se odehraje na téměř prázdné scéně. Podle režiséra je Něžná určena těm, kteří mají rádi originální text nebo tanec. Premiéra bude 14. ledna.

Ruského literáta Dostojevského prý k napsání Něžné inspirovala skutečná událost popsaná v dobových novinách. Povídka se již mnohokrát stala předlouhou pro divadelní a filmové zpracování. V roce 2011 ji nastudovali například umělci brněnského Divadla U stolu.

Autor článku: ČTK: cer, tmd, hj