26.05.2014 11:06

Buranteatr uvedl premiéru norské hry Noc zpívá své písně

Nezávislý brněnský divadelní soubor Buranteatr dnes uvedl první premiéru hry, na které pracoval kompletně zahraniční inscenační tým. Diváci mohli zhlédnout dílo nejuznávanějšího norského dramatika současnosti Jona Fosseho s názvem Noc zpívá své písně o pozvolném rozkladu mladého manželství, řekl ČTK šéfdramaturg Jan Šotkovský.

S Buranteatrem navázal spolupráci lotyšský režisér Viesturs Rozins. "Nejlepší kontakty vznikají odspodu. Viesturs byl jako student režie v Brně na programu Erasmus a našel v Buranteatru zalíbení. Kontaktoval nás sám na konci svého studia. Jsme rádi, že do toho šel, i když ví, že naše finanční možnosti jsou skromné. Kromě jedné stálé členky našeho souboru pracuje hlavně s čerstvými absolventy nebo ještě se studenty Janáčkovy akademie múzických umění," řekl Šotkovský.
Rozins se na hře podílí se scénografem a kostýmním výtvarníkem Valtersem Krindbergsem. Jde tedy o čistě zahraniční spolupráci. Dříve v Buranteatru fungovala zatím pouze mezinárodní koprodukce, a to při loňském projektu 4Together.

Hra Noc zpívá své písně se v Česku uváděla pouze jednou, a to před 11 lety v pražském Činoherním klubu. Hlavním hrdinou je mladý frustrovaný spisovatel, z něhož Rozins udělal ve své interpretaci skladatele současné hudby a jeho životní touhy jsou zcela jiné než jeho ženy. Do prázdnin bude mít hra už jedinou reprízu, a to ve středu 28. května.

www.buranteatr.cz


Autor článku: ČTK: mei, mol

Buranteatr uvedl premiéru norské hry Noc zpívá své písně