12.09.2018 10:55

Buranteatr zkoumá v nové inscenaci podoby sexu a intimity

Různé podoby sexu a intimity zkoumá nová inscenace brněnského Buranteatru, která dostala název Homo eroticus aneb Láska v době těla. Scénář Sabiny Machačové a kolektivu Buranteatru zpracovává zdánlivě nesouvisející příběhy čtyř postav, z nichž každá má jiný vztah k sexu, vede jiný styl života, zosobňuje jiný charakter. Představení má premiéru 14. září, navštívit ho mohou jen diváci starší 18 let.

Buranteatr si téma zvolil s vědomím, že některé diváky může pohoršit. Vulgarismy, možná nahota či explicitní sexuální scény však podle divadelníků nejsou prázdnou provokací nebo komerčním tahem - nesou hluboký význam.

„Chceme upozornit na nutnost vnímat sex jako součást života, o které - i když se jedná o vrcholně intimní zážitek mezi dvěma lidmi - je potřeba komunikovat otevřeně a normálně," uvedla Machačová.

Na počátku přípravy inscenace byly úvahy o duševní a fyzické mezilidské intimitě, o sexu a přístupu k partnerským vztahům u generace současných plus minus třicátníků. „Společné debaty o vlastních zkušenostech, pocitech a názorech pak vygenerovaly další důležitá témata, týkající se sexu a lidské sexuality, například aktuální otázku a vzájemně se ovlivňující fenomén úbytku maskulinity a feminity," popsala Machačová.

Prvotní impuls pro téma inscenace vzešel od režisérky Gabriely Ženaté. „Naše inscenace není filozoficko-didaktické dílo s návodem, jak mít správně sex. To ne. Jen chvíli něžně a chvíli surově ohledáváme, jak nejblíž můžeme být druhému člověku a kolik strachu nás drží v citovém prázdnu," uvedla Ženatá.

V inscenaci hrají Lucie Ingrová, Alžbeta Vaculčiaková, Petr Holík a Dominik Teleky. Stylizovaná moderní činohra se silnými abstraktními a metaforickými prvky se atmosférou inspirovala například filmy Samotáři nebo Příběhy obyčejného šílenství. Podle divadelníků má být primárně baladická, syrová a krutá, obsahuje ale také hořký humor.

https://www.buranteatr.cz/

Autor článku: ČTK: tmd, kš