12.04.2017 22:42

Cena Marka Ravenhilla bude udělena na festivalu Divadlo evropských regionů

Cena Marka Ravenhilla za nejlepší českou inscenaci nové hry bude udělena již posedmé, letos poprvé v rámci festivalu Divadlo evropských regionů v Hradci Králové. Porota v roce 2016 vybírala z více než 90 premiér a nominovala čtyři inscenace. Vítěz bude vyhlášen v neděli 25. června 2017 v prostorách hradeckého Studia Beseda. Cenou pro vítěze je již tradičně „kožich Marka Ravenhilla“, který pro letošní ročník zhotovila kostýmní výtvarnice Marija Havran. Předávání Ceny Marka Ravenhilla bude podobně jako v loňském roce živě přenášet Český rozhlas 2.

„Jsem velice ráda, že letošní udílení Ceny Marka Ravenhilla proběhne právě v rámci našeho festivalu. Klicperovo divadlo má v uvádění nových her vybudovanou silnou tradici a příznivě nakloněnou diváckou základnu, zároveň saháme i v rámci výběru festivalového programu rádi a pravidelně do oblasti inscenací nových textů. Nejinak tomu bude i v letošním ročníku a proto je myslím červnová hradecká divadelní siesta pro Cenu Marka Ravenhilla tou ideální kulisou. A samozřejmě se už také těším na vzácného hosta z řad významných jmen současné evropské dramatiky, kterého budeme moci u nás v Hradci Králové přivítat. Kdo cenu předá – a do jakých rukou – se ovšem v tuto chvíli ještě budete muset nechat překvapit,“ říká dramaturgyně festivalu Divadlo evropských regionů Jana Slouková, která zasedala v letošní porotě Ceny Marka Ravenhilla a zároveň udílení v rámci tohoto festivalu iniciovala.

Cena Marka Ravenhilla za inscenaci nového textu je ocenění za počin v oblasti inscenování současné dramatiky pro česká divadla. Novým textem se rozumí takový text, který vznikl v období 10 let před příslušným udělením ceny. Oceněná inscenace je volena na základě konsensu členů Rady Ceny Marka Ravenhilla, kteří zohledňují symbiózu kvalitního textu a kvalitu jeho inscenování. Rada sleduje i výsledky autorské či kolektivní tvorby, u nichž rozhoduje výsledný text a jeho přenositelnost mimo kontext konkrétní inscenace a poetiky divadla, pro nějž vznikal. Projekt Centrum současné dramatiky, v rámci něhož je cena udílena, založilo pod záštitou Václava Havla v roce 2010 Divadlo LETÍ. V předchozích ročnících získaly Cenu Marka Ravenhilla inscenace pražského divadla DISK Rituální vražda Gorge Mastromase v režii Adama Svozila, inscenace brněnského Buranteatru Létající dítě v režii Mikoláše Tyce, inscenace Divadla Petra Bezruče Můj romantický příběh v režii Daniela Špinara, inscenace Komorní scény Aréna S nadějí, i bez ní v režii Ivana Krejčího, inscenace Činoherního studia Ústí nad Labem Hamlet je mrtev. Bez tíže v režii Davida Šiktance a inscenace Pražského komorního divadla Černé panny v režii Dušana D. Pařízka.

Inscenace nominované na Cenu Marka Ravenhilla za rok 2016:

  • Divadlo F. X. Šaldy Liberec
    Tomáš Dianiška
    Atomová kočička
    Režie: Tomáš Dianiška
    Tomáš Dianiška jako svůj režijní debut realizoval na Malé scéně libereckého Divadla F. X.Šaldy autorský text, který si zaslouží pozornost i případných dalších inscenátorů jako ideální titul pro mladé publikum. Jeho práce s popkulturou je rafinovaná a bohatá a ve vtipné zkratce se tu pojednávají paradoxy novějších českých dějin. Klíčovým prvkem zápletky je moment cestování v čase, přičemž autor na jedné straně cituje nejslavnější díla s tématem spojená (v čele, samozřejmě, s Návratem do budoucnosti), na druhé straně ale dává pozor, aby se v závěru i ty zdánlivě nejneuvěřitelnější momenty v rámci logiky díla osvětlily. Dovedně vybudovaná inscenace, která si přes zdánlivou zběsilost zachovává určitý punc serióznosti, se může spolehnout na vyrovnané obsazení v čele s vynikající Michaelou Foitovou. (Michal Zahálka)
  • Národní divadlo Praha
    René Levínský
    Dotkni se vesmíru a pokračuj
    Režie: Jan Frič
    Invenční text autora, který má k vědě velice blízko, přesto či právě proto se dokáže na tuto oblast lidského usilování podívat s ironií a nadhledem. Zápletka dobře zkomponované hry se blíží žánru sci-fi, neztrácí ovšem humor a břitkou charakteristiku vědců jako sociálního fenoménu. Inscenace Jana Friče obohacuje předlohu o další rozměry, především díky kvalitnímu hereckému obsazení i spolupráci s jevištními výtvarníky. Text bude v nejbližších měsících realizovat také režisérka Hana Burešová v Městském divadle Brno. (Jan Kerbr)
  • Divadlo Feste
    Jakub Macek
    Husina
    Režie: Jiří Honzírek
    Chytře a vtipně komponovaný text Jakuba Macka je strhujícím dramatem ze zákulisí evropské politiky 15. století, při kterém divákovi nevědomky naskakuje „husí kůže“, neboť to, co se tváří jako hra o minulosti, není ničím menším, než výstižným odrazem naší současnosti. Inscenace se odehrává v kanceláři PR oddělení Zikmunda Lucemburského, která řeší „kauzu Jan Hus“. Přestože se Hus na jevišti ani jednou neukáže, díky dynamickým schůzím poradců, brilantním dialogům plných slovních přestřelek, ironie, černého humoru a samozřejmě zásadních historických faktů a jejich „schválené interpretace“ pro dobový tisk, je na jevišti neustále přítomen. Fascinující politické divadlo, které nemusí agitovat, protože dokáže v divákovi přesně rezonovat. (Hana Hložková)
  • Divadlo LETÍ
    Anna Saavedra
    Olga (Horrory z Hrádečku)
    Režie: Martina Schlegelová

    Inscenace Divadla LETÍ Olga (Horrory z Hrádečku), představuje ideální výsledek spolupráce dramatika s inscenátory. Autorka Anna Saavedra psala text pro Divadlo LETÍ, režisérka Martina Schlegelová a dramaturgyně Marie Špalová se podílely na konečné verzi hry, od počátku s myšlenkou na obsazení titulní role. Inscenace má charakteristický rukopis dílny Divadla LETÍ, které se už 10 let zaměřuje na inscenace současných her. Pokud jde o kvalitu hry, je třeba zdůraznit, že se autorce Anně Saavedra podařilo zobrazit moderní národní mýtus „první dámy“ a vystihnout tím nevyslovenou touhu veřejnosti po vzoru, po veřejné osobnosti, která nepodléhá přízemní každodennosti. Ve hře a zejména v inscenaci je spektrum postav a dějů kolem Olgy inscenováno s humorem, elegancí a nápaditě prostřednictvím tří herců, obsazených do všech postav –výkony Pavla Smolárika, Jiřího Böhma a Tomáše Kobra, kteří se neiluzivními prostředky moderního herectví dobírají výstižné zkratky, jsou oporou titulní postavy a konstrukcí, na níž inscenace drží. Hra i její inscenace dokázaly předvést, z jakých zdrojů pramení svoboda a integrita a to nejen v zobrazení titulní postavy, ale i obecně v umění. Ukázaly sílu a kreativitu generační skupiny divadelníků, jejichž umění dospělo k výsledkům v nezávislém postavení mimo velké divadelní domy. (Alena Zemančíková)

Rada Ceny Marka Ravenhilla zasedala v roce 2016 ve složení:

  • Hana Hložková, dramaturgyně Českého rozhlasu Brno
  • Jan Kerbr, divadelní kritik
  • David Košťák, dramaturg Divadla LETÍ
  • Michal Zahálka, dramaturg mezinárodního festivalu Divadlo
  • Jana Slouková, dramaturgyně Klicperova divadla a festivalu Divadlo evropských regionů v Hradci Králové
  • Tomáš Suchánek, manažer Divadla Petra Bezruče a ředitel festivalu Dream Factory Ostrava
  • Alena Zemančíková, dramaturgyně Českého rozhlasu
  • Jan Žůrek, dramaturg festivalu Divadelní Flora Olomouc

www.divadlo-leti.cz

Autor článku: Karolína Macáková