09.06.2007 00:00

Cenu Evalda Schorma převzala Magdalena Frydrychová

Praha 8. června (ČTK) - Studentskou Cenu Evalda Schorma převzala v pražském Divadle Disk posluchačka Katedry činoherního divadla Divadelní fakulty (DAMU) Magdalena Frydrychová. Agentura DILIA ji tak odměnila za původní hru Dorotka, kterou připravuje Švandovo divadlo, a za rozhlasovou hru Hřiště. Tu na jaře odvysílal Český rozhlas.

Cenu Jiřího Adamíry, kterou uděluje Nadace Život umělce absolventovi a absolventce oboru herectví Katedry činoherního divadla za studijní výsledky a prokazatelný pokrok ve zvládnutí všech nároků budoucí profese, získali Jan Konečný a Barbora Poláková.

Ocenění byla předána v závěru přehlídky inscenací DAMU Koulení 2007, jíž každoročně končí sezona této školní scény. Název má od rituálu koulení disku, při němž členové absolventských ročníků předávají putovní "disk" jakožto znak divadla ročníku nastupujícímu.

"Úroveň letošního ročníku byla vysoká, na cenu bylo nominováno 19 autorů," řekla ČTK Marie Špalová z divadelního oddělení DILIA. Do užšího finále se nakonec dostali i Petr František Maška za původní hru Blbouni, Veronika Musilová a Vojtěch Bárta za scénář Plathová je darebák, inspirovaný osudem a dílem této básnířky, a Daniel Špinar za dramatizaci Dostojevského Bratrů Karamazových.

Agentura DILIA uděluje každoročně Cenu Evalda Schorma určenou studentům divadelních škol, jichž je v Česku pět. V předchozích letech bylo toto ocenění zaměřeno na podporu inscenací nových textů, ovšem od loňského ročníku mohou být nominováni samotní autoři původních her, dramatizací či překladů.

Frydrychová se narodila v roce 1982 v Třinci. Po studiu na polském gymnáziu v Českém Těšíně odešla studovat do Prahy činoherní dramaturgii. V sezoně 2005/06 působila jako rezidentní autorka divadelního souboru Letí, pro který napsala hru Na věky. Její tvorba se vyznačuje něžně krutou poetikou, minimalistickými výrazovými prostředky a tragikomickými tématy.

Jiří Borovička mkv

Autor článku: ČTK