04.04.2019 19:13

Ceny České taneční platformy obdrželi Tereza Ondrová a Viktor Černický

Ceny České taneční platformy obdrželi Tereza Ondrová za vynikající výkon v představení Same Same a mladý tvůrce a performer Viktor Černický za inscenaci PLI, za níž získal i obnovenou Cenu diváka. Porota Černického ocenila hlavní cenou festivalu za originální přístup k choreografii a mimořádný jevištní výkon. ČTK dnes o udělení cen informovala Kateřina Kavalírová, mluvčí společnosti Tanec Praha, která platformu pořádá.

Taneční platforma představuje to nejlepší z českého tance z uplynulého roku. V Praze trvala od pondělí, uvedla rekordních 11 děl a hostila téměř 120 hostů ze všech koutů světa.

V inscenaci Same Same choreografky Karine Pontiesové vystupuje netradičně v taneční roli režisérka Petra Tejnorová. Vystupují spolu ve hříčce o tom, jak vážně lidé berou předsudky a konvence spojené s fyzickými nároky na jistá povolání. PLI je projekt na pomezí instalace, performance, tance a cirkusu, ve kterém se jediný jeho aktér inspiruje myšlenkami slavného filozofa Gottfrieda Wilhelma Leibnize a zabývá se ohýbáním reality a fikce.

Mezinárodní porota se podle Kavalírové letos rozhodla změnit optiku udílení cen a nahradila zavedené ceny Taneční inscenace roku a Tanečník roku Cenami České taneční platformy, které může obdržet i více než jedno dílo. Vedle toho se udílela ještě zvláštní uznání, dostala je čtyři díla.

Choreografie Leť Markéty Stránské získala uznání za posunutí definice krásy a výjimečnosti v současném tanci, Nepřestávej Terezy Hradilkové za vytvoření intenzivního vesmíru intimity a fascinace, Medúza souboru tYhle a choreografky Marie Gourdainové za týmovou práci a kreativní užití objektů na scéně a Same Same francouzské choreografky Karine Pontiesové v úzké spolupráci s Petrou Tejnorovou a Terezou Ondrovou za originální práci s humorem a komplexnost díla.

„Nový způsob udělování vnesl více prostoru pro náhled na umělce, porota se zabývala kvalitou všech složek jednoho každého díla, mohla vyzdvihnout to, co na každém díle oceňuje, a plně této možnosti využila," uvedla ředitelka společnosti Tanec Praha Yvona Kreuzmannová.

Institut světelného designu udělil cenu za světelný design, kterou získal Jiří Šmirk za svou práci k inscenaci souboru Spitfire Company Constellations II: Time for Sharing.

https://tanecniplatforma.cz/

Autor článku: ČTK: hrm, mha