26.09.2018 10:20

Černá komedie o zpackané loupeži pro tři herce. Činoherní studio zahajuje sezónu první premiérou na studiové scéně v Obejváku

Režisér Jiří Pokorný se vrací po loňském Pazourovi znovu na ústeckou činoherní scénu, tentokrát s černou komedií pro tři herce s názvem Paškál. Hru napsal Jarol Ostraval, mezi jehož dramatické prvotiny se řadí například Plechovka, text z roku 1999 napsaný pro Činoherní studio. Přímo na míru Obejváku, studiové scéně Činoheráku, Ostraval napsal i Paškál. „Jarol Ostraval a Jiří PokornýPaškálem doplňují a obohacují druhou linii nového dramaturgického plánu Činoherního studia, jenž tvoří a budou tvořit studiové inscenace v čele s úspěšnými a navštěvovanými Sirotky. Paškál je psychologický text o složité životní situaci tří postav ( banditky, kněze a policejního psychologa), ale přesto příběhu nechybí ironie a nadhled, právě tyto zdánlivé protipóly - sevřenost a nadhled - tak vyústí v nečekané a intenzivní rozuzlení,“ říká o inscenaci dramaturgyně Dagmar Haladová.

V hlavní roli se objeví hostující herečka Lucie Roznětínská, ta ztvárnila psychopatickou zlodějku s manickými sklony Barboru, jež požaduje snadnou cestu za hranice státu se svými ukradenými milióny. Lukáš Černoch hraje kněze Mojmíra, který se stane rukojmím Barbory a má jí tak uvolnit cestu za svobodou. Situaci v kostele, kde se děj odehrává, přichází řešit policejní psycholog Luboš v podání Jiřího A. Trnky. Stráví Barbora zbytek života v přepychu, nebo ve třetí nápravné?

Jiří Pokorný se kromě režie chopil i dalších dvou nelehkých úkolů, coby tvůrce inscenace pro Paškál navrhl scénu a vybral hudební skladby. „Díky tomu, že pan Pokorný navrhl scénu, vybral hudbu a Paškál i režíroval, tak je inscenace, dle mého názoru, zcela kompaktní, a to po všech stránkách,“ dodává dramaturgyně Dagmar Haladová.

Činoherní studio svou první premiérou otvírá nově zrekonstruovaný Obejvák, studiovou scénu ve třetím patře budovy, jejíž dramaturgické těžiště bylo až do letošní 47. sezony v projektu scénického čtení Překročit hranice.

Paškál v premiéře uvede Činoherní studio v pátek 28. září, reprízy jsou naplánované na 1. a 9. října.

www.cinoherak-usti.cz

Autor článku: Petr Kuneš