06.03.2018 07:37

Česká premiéra inscenace Snímek 51 v Kašparu

V pondělí 12. března se v Kašparu můžete poprvé vydat do historie a zkusit zjistit, jak to vlastně bylo s objevem struktury DNA. Je tento přelomový objev tzv. „tajemství života“ opravdu právem nazýván největší krádeží v historii? Příběh slavného snímku č. 51 navíc ukazuje, jak se chytré, tvrdohlavé a odvážné ženě pracuje na poli, kterému dominují muži. Historie, romantika i věda jsou zde v rovnováze.

Snímek 51 americké dramatičky Anny Zieglerové je sondou do jedné etapy života britské vědkyně Rosalindy Franklinové a její často přehlížené role při objevu dvojité struktury šroubovice DNA. V době kdy Crick, Watson a Wilkins obdrželi Nobelovu cenu za výzkum na toto téma (1962), byla Rosalind Franklinová již mrtvá, zemřela ve 37 letech na rakovinu vaječníků, která byla důsledkem častého ozařování.

Hra z roku 2008 byla několikrát inscenována v Americe, ale toho pravého věhlasu dosáhla až uvedením v londýnském West Endu v Noel Cowards Theatre s Nicole Kidman v hlavní roli. V Evropě se dále inscenovala např. v Hamburku, ve Stockholmu, Římě a nyní v české premiéře v Praze ve Spolku Kašpar v režii Filipa Nuckollse s Evou Elsnerovou v hlavní roli.

Spolek Kašpar v Divadle v Celetné se tímto příběhem vrací k jedné z dramaturgických linek svého repertoáru, která se zajímavými událostmi spojenými s vědeckým prostředím zaobírá. V listopadu roku 2001 byl uveden v režii Jakuba Špalka neméně zajímavý text Michaela Frayna KODAŇ, který pojednával o osudovém setkání Nielse Bohra a Wernera Heisenberga v roce 1941 v okupované Kodani.

Ve Snímku 51 se ve vzpomínkách Maurice Wilkinse a jeho kolegů příběh vrací na začátek padesátých let, do let 1951 až 1953 a rekonstruuje události, které vedly k jednomu z nějvětších objevů v historii lidstva. Význam tohoto objevu byl skutečně doceněn až po několika letech, v době kdy byla autorka snímku č. 51, který přímo vedl k objevu struktury, již mrtvá a zásluhy jí tenkrát nebyly připsány žádné.

Američanka Anna Zieglerová se ve své hře snaží ukázat, že její snímek sehrál v tomto významném objevu klíčovou roli a její zásluhy jsou tudíž nepopiratelné. Autorka se záměrně nevyhraňuje v otázce, zda šlo o onu zmiňovanou největší krádež v historii, protože nelze s jistotou prohlásit že to tak bylo.

James Watson ve své knize Tajemství DNA (Doublehelix) říká, že jsou to jeho vzpomínky, že ostatní aktéři by jistě stejný příběh vyprávěli trochu odlišně. Tuto myšlenku ve hře Snímek 51 parafrázuje i Don Casper: „S časem a pamětí je to pěkně ošidné. Svým vnoučatům říkávám: Nekonečná spousta toho, co si přejeme, aby se bývalo stalo, zůstává v našich hlavách stejně skutečná,jako to, co se opravdu událo.“

Premiéra 12. března 2018 v 19:30 v Divadle v Celetné.

Hrají – Eva Elsnerová, Lukáš Jůza, Jan Zadražil, Matouš Ruml, Marek Němec, Daniel Ondráček
Překlad - Jitka Sloupová. Režie – Filip Nuckolls. Výprava – Petra Krčmářová. Hudba – Dan Fikejz. Dramaturgie - Lenka Bočková.
122. premiéra spolku Kašpar

www.divadlovceletne.cz

Autor článku: Lenka Bočková