05.03.2007 00:00

Česká premiéra slavné irské hry v Divadle v Řeznické

Letí – divadlo s vášní pro nové hry!

Divadlo LETÍ představuje první premiéru nové sezóny

 Gary Mitchell

NÁŠ MALÝ SVĚT

„…Ještě se nic neděje. Ještě nikdo neumřel…"

detektivní thriller o teroristech v nás

Česká premiéra 13. 3. v 19:30 v Divadle v Řeznické

(předpremiéra 8. 3. v 19.30)

Z angličtiny přeložila Lucie Kolouchová. 

Režie > Martina Schlegelová
Hrají > Richard Fiala (Ray), Pavlína Štorková (Deborah), Josef Wiesner (Walter), Michal Kern j.h. (Richard) a Lukáš Homola j.h. nebo Jakub Gottwald j.h (Gordon).
Dramaturgie > Marie Špalová
Výprava > Jana Špalová
Hudební spolupráce > Sára Šimků
Světla> Jan Beneš McGadie
Produkce > Lenka Stárková

Vznik překladu podpořila Britská rada/The British Council a agentura DILIA. Inscenace vznikla za finanční podpory Magistrátu hl. m. Prahy a Ministerstva kultury ČR.

Náš malý svět je Mitchellovou pátou hrou. Není to politická hra. Alespoň ne jenom politická hra. Jde o intimní, sevřený příběh tří bratrů, žijících ve vyhlášené Belfastské čtvrti Rathcool, baště belfastských protestantů. Svět, ve kterém žijí, je plný násilí a nepsaných pravidel, za jejichž porušení hrozí smrt. Dva z bratrů, retardovaný Richard a násilník Ray se zapletou do znásilnění a vraždy a třetí, nejstarší a vždy zodpovědný Gordon, by měl za svou rodinu převzít odpovědnost před místní radikální protestantskou komunitou, která si žádá krev za krev. Na tomto až kriminálním či thrillerovém půdoryse ukazuje autor, jak současný klid zbraní v Severním Irsku působí na psychiku lidí, kteří byli po léta zvyklí na neustále probíhající nepokoje. Ukazuje, jakým způsobem se vypořádávají s mnohdy marně potlačovanou agresivitou, jak stereotyp násilí, principu zub za zub, oko za oko, stále znamená víc než mírové dohody. Hra ale netematizuje pouze severoirský problém, možnost či nemožnost soužití protestantů s katolíky, ale je spíše o odpovědnosti za činy naše i našich blízkých, o nutnosti rozhodovat se a konat. A právě pro tyto své dramatické kvality byla hra ověnčena mnoha cenami, mimo jiné i irskou národní cenou za nejlepší hru roku 1997 a dočkala se řady zahraničních uvedení. Napínavé drama bylo také odrazovým můstkem pro hollywoodskou hvězdu Colina Farrela: v roce 1998 hrál v londýnské produkci Richarda a vzápětí byl osloven pro několik velkých filmových rolí...

Vstupenky na premiéru (či na předpremiéru) si rezervujte na rezervace@divadlo-leti.cz nebo na čísle 736/631 005. Rezervace přijímá i pokladna Divadla v Řeznické, tel. 222 230 996.
Více informací o divadle LETÍ naleznete na www.divadlo-leti.cz

Marie Špalová dramaturg LETÍ
Lenka Stárková Produkce LETÍ

Zdroj: starkovic@gmail.com

Autor článku: Informace z divadel